Tag : васил тупурковски

Магазин Сцена Хороскоп

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Васил Тупурковски за прв пат облекол костум на погребот на Јосип Броз- Тито. Оваа приказна, познатиот политичар и професор му ја раскажа на Жаре во...
Останатo Спорт

Македонскиот олимписки комитет го смени името и статутот

Слободен печат
Од денеска со одлука на Собранието на спортската организација, сменето е името на Македонскиот олимписки комитет, и сега се вика Олимписки комитет на Северна Македонија...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Што ги спојува Јани Нича и Вилма Рускоска?

Ана Анастасовска
Судијата од апелацискиот суд, Јани Нича, е еден од тројцата судии кои вчера ја донесоа одлуката за домашниот притвор на поранешната јавна обвинителка, Катица Јанева....
Останатo Спорт

Претседателот на МОК да закаже Вонредно собрание во рок од 30 дена

МИА Агенција
Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет (МОК), на денешната прес конференција го повика претседателот Васил Тупурковски да свика Вонредно собрание на...
Останатo Спорт

Фрчеа искри помеѓу ОКСМ и АМС: Жешка дебата за Меморандумот и Законот за спорт

Благоја Георгиевски
Жешка дебата помеѓу раководството на Олимпискиот комитет на Северна Македонија (ОКСМ) и Агенцијата за млади и спорт (АМС) предизвика Меморандумот за автономија на олимиското и...
Останатo Спорт

ИОК и се заканува на Македонија, мора да се корегираат законите

Слободен печат
Претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски на барање на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) побарал итна средба со премиерот Зоран Заев за расчистување...
Останатo Спорт

Нуров во МОК, бронзата од СП е најава за успех и на Олимписките игри

Слободен печат
Денес, во просториите на МОК, претседателот д-р Васил Тупурковски му го честиташе бронзениот медал на Магомедгаџи Нуров и на неговиот личен тренер Могамед Ибрагимов, освоен...