ТФТ ќе игра во квалификациите на ФИБА Лигата на шампионите

тфт мзт
ТФТ ќе ја претставува Македонија во квалификациите на ЛШ/Фото: kfsm.mk

Екипата на ТФТ ќе ја претставува Македонија во квалификациите на ФИБА Лигата на шампионите.

Освојувачот на македонскиот Куп доби место откако францускиот По Ортез поради финансиските проблеми не доби лиценца за настап во домашното првенство и требаше да игра во групната фаза.

На местото на По Ортез ќе биде Стразбур, а ТФТ ќе игра во квалификациите на ЛШ.

Нашиот претставник пред жрепката на 7 јули се наоѓа во последниот шести шешир заедно со ФМП М. (Србија), Голден Игл Ј. (Косово) и Патриот Левице (Словачка).

Прв шешир: Бакер Берс (Данска), Бросе Бамберг (Германија), Тофаш Бурса (Турција), Уникаха (Шпанија)

Втор шешир: Фрибург О. (Швајцарија), Карху К. (Финска), Керавнос (Кипар), Опава (Чешка)

Трет шешир: Егис К. (Унгарија), Најнерс Ч. (Германија), Рио Бреоган (Шпанија), СЛ Бенфика (Португалија)

Четврти шешир: Будивелник (Украина), ЧСО Волунтари (Романија), Парну С. (Естонија), Шјаулјаи (Литванија)

Петти шешир: Хирос Ден Бош (Холандија), Лестер Р. (Британија), Норкопинг Д. (Шведска), С. Гмунден (Австрија)

Видео на денот