ФИБА Archives - Слободен печат

Tag : ФИБА

Кошарка Спорт

ЕП: Кадетите во група со Шпанија и Италија

Слободен печат
Генералниот секретар Владимир Георгиевски, координаторот за млади категории во нашата федерација, Мирко Ивановски и координаторот за организација на настани, Јане Петковски, беа на „лице место“,...
Кошарка Спорт

НБА и ФИБА основаат ново натпреварување, прв човек ќе биде Барак Обама

Слободен печат
НБА и ФИБА се во завршни преговори за да започнат кошаркарска лига во Африја, а една од главните функции во таа организација би требало да...
Кошарка Спорт

Австралија „прокоцка“ +15: Втора бронза за Французите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Французите славеа победа во мечот за бронзениот медал со резултат 67:59 против селекцијата на Австралија. Популарните „кенгури“ за првпат во својата историја се најдоа помеѓу...
Кошарка Спорт

ФИБА ја призна грешката и ги суспендира судиите

Слободен печат
Репрезентацијата на Франција обезбеди пласман во четвртфиналето на Мундобаскетот со победата над Литванија во драматичен и контроверзен натпревар. ФИБА објави дека Светското првенство заврши за...
Кошарка Спорт

Хамане Нијанг е нов претседател на ФИБА

Слободен печат
Хамане Нијанг од Мали е избран за нов претседател на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА). На конгресот на ФИБА кој се одржа во Пекинг, делегатите довербата...
Кошарка Спорт

Кина ги цензурира новинарите на Мундобаскет

Слободен печат
Најголемиот спортски настан ова лето, Светското првенство во кошарка кое од 31 август до 15 септември ќе се одржи во Кина, веќе предизвикува негодувања кај...
Кошарка Спорт

Пеколен пат до Еуробаскет 2021

Коминовски Фидан
На ждрепката во Минхен беа извлечени евроквалификациските групи за наредното Европското првенство 2021, а нашата репрезентација е дел од групата Б. Првиот квалификациски прозорец е...
Кошарка Спорт

Од шестиот шешир ги чекаме ривалите за ЕП 2021

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија од шестиот шешир ќе ги чека противниците во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. Во овој шешир се наоѓаат уште...
Кошарка Спорт

Леле, леле што направивме: ФИБА потсети на тројката на Илиевски! (ВИДЕО)

Слободен печат
Илиевски во прав момент ја искористи асистенцијата на Лестер Бо МекКејлеб за неизмерна радост во нашата земја и пошироко. Официјалната Фејсбук страница на ФИБА Еуробаскет...
Кошарка Спорт

Баскетџиите заминуваат за Рига

Двете национални репрезентации ќе се натпреваруваат во категоријата OPEN, мечевите ќе играат на терените во Летонија престојниот викенд. Тимовите во двете конкуренции ќе бидат поделени...