13 C
Скопје

Tag : ФИБА

Кошарка Спорт

Кошаркарите ги дознаа првите ривали на патот кон Мундобаскетот 2023

Слободен печат
Денеска со жрепка во Берлин најдобрата македонска репрезентација ги дозна противниците во вториот круг од претквалификациите за пласман во оригиналните квалификации за местата кои водат...
Кошарка Спорт

ФОТО: Македонија е прв носител на жрепката во Берлин

Слободен печат
ФИБА денеска го одреди ранкингот, според кој македонската сениорска репрезентација заедно со Црна Гора, Летонија и Шведска, е помеѓу носителите. Нашата најдобра машка селекција е...
Кошарка Спорт

Светислав Пешиќ во Куќата на славните на ФИБА

Слободен печат
Легендарниот кошаркарски тренер Светислав Пешиќ ќе стане член на Куќата на славните на ФИБА како член на класата 2020. Светислав Пешиќ играчката кариера ја започна...
Кошарка Спорт

Македонските кошаркари напредуваа за една позиција на ФИБА ранкинг

Слободен печат
Двете победи на квалификацискиот турнир во Перм, нè поставија на 29 место на европската листа на најдобрите репрезентации. Скок од една позиција на официјалната ФИБА...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Неверојатната тројка на Димитријевиќ во изборот на ФИБА!

Слободен печат
Ненад Димитријевиќ без сомнение се очекува и во иднина да биде еден од главните носители на играта во најдобрата македонска репрезентација. Новиот доказ дојде од...
Кошарка Спорт

Македонија во август ќе ги игра мундијалските претквалификации

Слободен печат
По неуспехот да се квалификуваат на наредното Европско првенство, селекциите на Австрија, Данска, Летонија, Црна Гора, Македонија, Романија, Шведска и Швајцарија ќе го започнат патот...
Кошарка Спорт

Натпреварите против Италија и Естонија ќе ги играме во февруари

Слободен печат
Машката сениорска репрезентација ќе се врати од балонот во Талин без да одигра официјален натпревар како резултат на зголемен број на членови на делегацијата позитивни...
Кошарка Спорт

ФИБА ги одреди термините за натпреварите со Италија и Естонија

Слободен печат
Македонската сениорска репрезентација ја чека квалификацискиот турнир за ЕП 2022 година кој ќе биде реализиран во периодот од 28-30 ноември 2020 година во Талин, Естонија....
Кошарка Спорт

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат
ФИБА одлучи, наместо традиционалниот начин на квалификации, наредните два квалификациски циклуси, ноемврискиот и февруарскиот, да бидат модифицирани. Односно, сите натпревари во двата „прозорци“ треба да...
Кошарка Спорт

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат
Земајќи го предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и службениците и следејќи ја препораката од Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, Извршниот комитет донесе...