Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Поради настапот во квалификациите на Лигата на шампионите, Силекс својот втор натпревар во домашниот шампионат го одигра денеска против Пелистер. Клубот од Кратово ремизираше против битолската екипа со резултат 2:2, прв поведе гостинот со погодокот на Фазлиу уште во шестата минута.

Непосредно пред паузата домаќините успеаја да израмнат благодарение на Мустафов, негов прв погодок сезонава. Во 53 минута Силекс дојде и до предност преку Ивановски, а во 76 минута бод за Пелистер донесе Танушев со прекрасен гол од слободен удар.

На тој начин и по две одиграни кола овие тима остануваат непоразени во Првата лига и моментно се на делба на првото место во генералниот пласман со по четири бодови.

Прочитајте и...  ЛШ: И унгарскиот Сегед со навивачи ќе го пречека Вардар 1961

Останатите мечеви (17.00 часот) од рундата ќе се одиграат викендов, во сабота Работнички-Беласица, а в недела Шкендија-Струга Трим Лум, Борец-Ренова, Академија Пандев-Вардар и Шкупи-Македонија ЃП.

Да додадеме уште дека Силекс својот меч во првото квалификациско коло од ЛШ ќе го има на 18 август на гостински терен во Азербејџан против Карабах.

Прочитај повеќе

ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Слободен печат

Леброн ги однесе Лејкерси во големото НБА финале, прво по пауза од десет години (ВИДЕО)

Слободен печат

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат