Tag : прва лига

Спорт Фудбал

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат
На Редовното Генерално Собрание на Фудбалската федерација на Македонија во обраќањето пред присутните делегати, претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини меѓу другото ги истакна следните предизвици...
Спорт Фудбал

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат
Во рамките на 17. коло од првата белоурска лига Смолевичи со 3:1 го совлада Ислоч,а покрај домашнио голман најголеми заслуги за триумфот има Владислав Лошкин.Младиот...
Кошарка Спорт

Стојановски уште две години во МЗТ Скопје

Слободен печат
Дамјан Стојановски се обврза да го носи „сино-белиот“ дрес и во следните две години. На тој начин и официјално популарните „штркови“ почнаа со формирање на...
Кошарка Спорт

Димчевски потпиша нов договор со Гостивар

Слободен печат
Како што официјално информираат од клубот, останува еден од играчите со најдолг стаж во екипата. Меѓу другото главна причина за продолжување на соработката е и...
Ви Препорачуваме Спорт

Стојмановски: Политиката го креира и спортот, клиентелистичкиот однос карактеристичен за македонскиот фудбал (ВИДЕО)

Слободен печат
„Артан Груби, десната рака на Али Ахмети и водачот на навивачката група „шверцери“ од Чаир во „славната“ тепачка со вардаровите „комити“ на Кале, меѓу трофеите...
Кошарка Спорт

Исајлоски: Секоја прволигашка минута треба да се искористи максимално

Слободен печат
Оваа сезона Виктор Исајлоски направи сериозен исчекор кон она што се вика „сериозна кошарка“. Односно запиша доста солидна бројка на настапи и во прволигашка конкуренција....
Спорт Фудбал

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат
На вонредната седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија одржана конференциски, имајќи ја во предвид целокупната епидемиолошка ситуација во земјата и фактот дека...
Кошарка Спорт

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат
Пандемијата со Ковид-19 го парализира планетарниот спорт, па и кошаркарската активност во Македонија не беше исклучок. По скоро цели три месеци пауза, сè уште нема...
Спорт Фудбал

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат
Управниот одбор на ФФМ денеска и официјално донесе одлука следната 2020/2021 сезона во Првата македонска фудбалска лига да брои 12 екипи. На тој начин фудбалскиот...
Спорт Фудбал

Шаркоски: Наше е да се спремиме, Работнички добро почна со новиот тренер

Веќе три месеци е во прекин сезоната (2019/2020) во Првата македонска фудбалска лига, а наскоро се очекува нејзино враќање. Поради пандемијата на коронавирус фудбалерите беа...