СЗО: Пандемија не е ниту блиску до крајот

„Овој ден кога се навршуваат шест месеци од првата пријава за вирусот се поклопува со 10 милиони случаи и 500.000 смртни случаи“, додаде тој.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Адханом Гебрејесус,  денеска рече дека пандимијата од коронавирус не е ни блиску до крајот и нема скоро да заврши.

„Ова не е ни блиску до крајот“, рече тој на прес конференција за медиумите во Женева.

„Иако бројни земји напредуваа ширум светот, пандемијата всушност се шири се побрзо. Сите сме заедно во ова и на долги патеки. Веќе изгубиве многу, но не смееме да губиме надеж“, рече тој.

Тедрос рече и дека денеска се навршуваат, шест месеци откако СЗО ги прими првите информации за воспалението на белите дробови кое дошло од непознати причини. Подоцна се покажало дека се работи за коронавирус.

„Овој ден кога се навршуваат шест месеци од првата пријава за вирусот се поклопува со 10 милиони случаи и 500.000 смртни случаи“, додаде тој.

Рече и дека сме во момент кога треба да размислиме за напредокот кој го постигнавме и лекциите кои ги научивме дека треба да се посветиме на тоа да направиме се да ги спасиме животите.

Прочитајте и...  Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

„Пред шест месеци никој не можеше ниту да замисли дека светот и животот ќе ни изгледа вака“, заклучи тој.

 

Прочитај повеќе

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат

Бесплатна телефонска линија во канцеларијата на Народниот правобранител на денот на изборите

МИА Агенција

Мицковски од Штип: Мотивирани сме, не мотивира поддршката од народот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција