20 C
Скопје

Tag : Тедрос Аданом Гебрејесус

Вести Свет

Тедрос задоволен од „историската одлука“ на САД за суспензија на патентите за вакцини против ковид-19

Слободен печат
Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус ја поздрави „историската одлука“ на САД да поддржат привремено укинување на патентите за вакцини против коронавирус. – Им честитам...
Вести Свет

СЗО ја продолжува светската здравствена вонредна состојба

Слободен печат
Светската здравствена организација ја продолжи глобалната  здравствена вонредна состојба поради пандемијата на ковид-19 за уште три месеци, соопшти Комитетот за итни случаи на СЗО. Комитетот...
Вести Свет

Тедрос: Ковид-19 за неколку месеци може да се стави под контрола со почитување на мерките

Слободен печат
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека проблемот со пандемијата на ковид-19 сè уште не е решен, но оти може...
Вести Свет Слајдер

СЗО по 425 дена живот со ковид-19: Пандемијата го покажа најдоброто и најлошото за што е способно човештвото

Слободен печат
Пандемијата на ковид-19 го покажа најдоброто и најлошото за што е способно човештвото. Ова денеска го изјави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Слободен печат
Вообичаените деловни правила кои го штитат профитот на производителите на вакцини ќе треба да прекинат доколку е потребно, со цел сите луѓе во светот да...
Вести Свет

Генералниот директор на СЗО ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска ги повика богатите земји,  пред да нарачаат дополнителни вакцини против ковид-19 за себе, да...
Вести Свет

Тедрос е охрабрен: Четврта недела опаѓа бројот на заболени, втора недела во опаѓање и смртните случаи

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека падот на бројот на заболени со коронавирусот ширум светот е охрабрувачки, но...
Вести Свет

Тедрос: Загрижува дека мутациите на ковид-19 се можеби отпорни на вакцините

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека појавата на новите мутации на ковид-19 покрена прашања дали постојните вакцини ќе...
Вести Свет Слајдер

Првиот на СЗО со барање: Сакам да видам вакцинирање против ковид-19 во секоја држава во наредните 100 дена

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска побара кампањи за вакцинација за ковид-19 во сите држави во светот во наредните 100...
Вести Свет

Гебрејесус разочаран од одлуката на Кина да не дозволи влез во земјата за тимот на СЗО

Слободен печат
Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Геберјесус изјави дека е многу разочаран што кинеските власти не дозволија влез во земјата за експертите...