18.8 C
Скопје

„Супер макс“ плата: Еден потпис го дели Јокиќ од најголемиот договор во историјата на кошарката!

Никола Јокиќ е и официјално најкорисниот играч во НБА лигата, а на чекор е и да стане најплатениот во историјата на кошарката.

Српскиот кошаркар „супер макс“ договор со Денвер доколку постои желба кај него да остане во Колорадо, а според американските медиуми следното лето би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА.

Јокиќ има опција да потпише „супер макс“ договор, што е инаку максимален договор во НБА од пет години и според кој неговата плата од година во година ќе расте на вкупно 241 милион долари!

ВИДЕО: Урнебесна реакција на Јокиќ кога дозна дека е МВП

Јокиќ моментално е обврзан со Денвер до 2023 година и на негово име ќе заработи точно 151.051.929 долари.

Како и да е, од сезоната 2023/24, доколку тој потпише нов договор, се разбира, на неговата сметка ќе започне неверојатен раст. Сето ова е направено според пресметката дека „селери кап“ изнесува 121,5 милиони долари годишно.

Колку за објаснување, се аплицира договор за „супер макс“ доколку играчот е во лигата најмалку осум години, игра цело време во тимот кој го драфтувал, член е на идеалната петорка (било која од трите) во последните две сезони или доколку тој е победник индивидуални награди како најдобар дефанзивец или МВП. Значи – Јокиќ!

ФОТО: Тренерот на Јокиќ е хит со маичката: Слаб, спор, не скока, но си „игра“ со вас

Доколку го потпише договорот, Јокиќ со тоа би го надминал грчкиот претставник Јанис Адетокумпо, кој според „супер макс“ договорот за пет години ќе заработи 228.200.000 долари.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар