ВИДЕО: Урнебесна реакција на Јокиќ кога дозна дека е МВП

принтскрин/јутјуб

Никола Јокиќ и официјлно е прогласен за најкорисен играч во сезоната, а за тоа дозна на состанокот на екипата додека се подготвуваше за вториот меч од полуфиналната серија во Западната конференција против Феникс санс.

Сите кошаркари гледаа во телевизорот кога комесарот на НБА лигата, Адам Силвер ги соопштуваше резултатите од гласањето за МВП признанието. Кога Силвер го прочита името на Никола Јокиќ, сограчите и членовите на стручниот штаб со аплауз ја поздравија одлуката на НБА лигата. Јокиќ само се насмеа како ништо да не се случува додека соиграчите му честитаа, а тренерот Мајк Мелоун им се обрати на сите.
– Ова е првиот МВП во историјата на Денвер и прв МВП кој е избран во втората рунда на драфтот. Прв во историјата и прв од многуте – изјави Мелоун.

Потоа и Јокиќ зеде збор кој им се заблагодари на соиограчите :
– Ова е индивидуална награда, ова е мој прв трофеј, но не би можел да го направам тоа без ваз. Вие сте голем дел од ова, ви багодарам на сите во оваа соба – рече Јокиќ.

Видео на денот