1 C
Скопје

Супер идеја за денешниот ручек – Потпечени тиквички со неколку вида сирење

Мала промена во вашето секојдневие – сигурни сме дека одамна не сте подготвиле ваков ручек…

Состојки:

200 грама рикота сирење

100 грама рендан пармезан

1 јајце

1 главица кромид

сол, бибер

4 тиквички

100 грама моцарела

масло за јадење

Подготовка:

Вклучете ја рерната да се загрева на температура од 180 степени уште пред да почнете со подготовка на јадењето.

Потоа, во подлабок сад, ставете ги сите видови на сирења потребни за подготовка на овој рецепт, матеното јајце и ситно исечканиот кромид како и зачините. Сите овие состојки убаво измешајте ги.

Тавата за печење премачкајте ја со масло за јадење, а тиквичките исечкајте ги на помали парчиња. Секое парче тиквичка измачкајте го во претходно подготвената смеса со сирење, а потоа редете ги во тавата за печење.

Прочитајте и...  Лидија Вукичевиќ за Риалда Кадриќ: „Таа беше прекрасна и ведра личност“

Постапката повторувајте ја додека не ги потрошите сите состојки.

Доколку ви остане од смесата со сирењето, истурете ја врз тиквичките што веќе сте ги наредиле во тавата за печење.

Вака подготвеното јадење, печете го околу 40 минути.

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар