Tag : сирење

Магазин Магазин слајдер Храна

Сирењето и виното се совршен пар при вистинска средба

Слободен печат
Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко,...
Магазин Семејство

Похувано сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 1 килограм тврдо овчо сирење 4 јајца 100 грaма лебни трошки 100 грама брашно зачини по желба Подготовка: Најпрвин измијте го сирењето што планирате да...
Хроника

Албанската полиција заплени 142 канти со сирење шверцувани од Северна Македонија

МИА Агенција
Албанската полиција во заедничка акција со припадници на Секторот за стопански и финансиски криминал при Полицискиот комесаријат во Елбасан, заплени канти со сирење прошверцувани од...
Еспресо Храна

Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Сос­тојки: 600 мл вода сол по ва­ша желба 250 гр ориз 100 гр кон­зер­ви­ра­на брус­ница 200 гр омек­на­та леб­ле­бија 3 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло сок од...
Здравје Магазин

ГИ ЈАДЕТЕ СЕКОЈ ДЕН: Намирници што може да предизвикаат мигрена

Слободен печат
Производи што секојдневно ги јадете, а се полни со елементи кои се причинители на болката...
Еспресо Храна

ОДЛИЧНО МЕЗЕ: Пиперки со младо сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Пиперките полнети со младо сирење се одличен рецепт за оние кои уживаат во вкусно мезе во секој дел од годината....
Вести Регион

БОСАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ОД БАБА ЗАПЛЕНИЛЕ бели пакетчиња и вага: Мислеле дека е ДРОГА, но се ИЗБЛАМИРАЛЕ! (ФОТО)

Слободен печат
Не е редок случај полицајците да направат голема грешка, но се чини дека овие припадници на босанската полиција малку повеќе ја утнаа работата. Тие заплениле...
Еспресо Храна

СПЕЦИЈАЛИТЕТ ОД ВРАЊЕ: Традиционална пита со три задолжителни состојки (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Исто така, ја има и на менијата во кафеаните, како и во пекарите, но сите жители од Врање тврдат дека токму домашната е најубава....
Еспресо Храна

И вкусен и здрав: Неколку причини зошто луѓето обожаваат да јадат пармезан

Слободен печат
Сирењето е одличен извор на калциум, а храната богата со овој минерал придонесува за побрзо согорување на маснотиите....