Српските земјоделци не знаат што да прават со вишокот пченица

Пченица / Фото EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Земјоделците на Штиг побарале во разговорот со министерката за земјоделство, шумарство и водостопанство на Србија, Јелена Танасковиќ, да се најде откупувач за повеќе од еден милион тони пченица и да се зголемат субвенциите, изјави земјоделскиот производител Недељко Савиќ. По разговорот на фармерите со Танасковиќ, таа ги замолила да почекаат до 4 април.

„Танасковиќ рече дека е во контакт со амбасадорот на Кина во Србија, со кого разговараат за извоз на милион тони пченица во таа земја и дека треба да почекаме до 4 април“, рече Савиќ, пренесува Политика рс.

Тој додаде дека земјоделските производители ќе чекаат одговор и дека ќе го одложат протестот кој беше најавен за четврток. Во март минатата година, на предлог на претседателот Александар Вучиќ, Владата го забрани извозот на пченица и покрај предупредувањата на експертите дека тоа е непотребно бидејќи има доволно за домашни потреби и извоз.

Два месеци подоцна беше дозволен ограничен извоз, во квоти од 220.000 тони месечно, но побарувачката и цената почнаа да паѓаат, а во последниот месец килограм на берза чини околу 23,20 динари без данок на додадена вредност.

Савиќ рече дека овој вишок пченица сега им создава огромен проблем на земјоделците бидејќи не само што не ја продале, туку и затоа што жетвата е за три месеци и нема каде да складираат новата култура.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот