Српски автомобилист се заби во дрво на трка во Загреб

Фото: Twitter/ Dusan Borkovic

Српскиот автомобилист Душан Борковиќ и неговиот совозач Игор Марковиќ доживеаја несреќа на рели трката во Загреб „Ина Делта Загреб Опен 2022“ кога при брзина од 97 километри на час удриле во дрво. За среќа и двајцата не биле тешко повредени.

Автомобилот на Борковиќ излегол од асфалтот со задното лево тркало, незгодно се фатил за земјен и чакал дел од патот и удрил во дрво точно со брзина од 97 километри на час.

Екипата на Брзата помош веднаш реагирала и и Борковиќ и Марковиќ биле пренесени во болница на детални прегледи, при што било констатирано дека кај двајцата нема сериозни повреди.

– Добро сме, несреќи се случуваат, така е на трките. Малку се посрамотивме, но најважно е што ништо не скршивме. Патеката е тешка и многу бара. Успеавме да закочиме и да поминеме без последици, а превентивно отидовме во болница, ги направивме потребните снимки, но иако се посрамивме малку, најважно е дека не скршивме ништо. Ви благодариме на сите за поддршката и ќе бидеме брзо се врати на патеката – напиша Борковиќ на социјалните мрежи.

 

Видео на денот