Сопственикот на НХЛ тимот Бостон бруинс  „тежи“ милијарди, а ги отпушта вработените

За разлика од неколку НБА ѕвезди и екипи како Голден Стејт, Зајон Вилијамсон, Кевин Лав, Донован Мичел кои од свој џеб ќе ги плаќаат вработените во салите, работниците во салата „ТД Гарден“ во Бостон останаа без работа и без пари.

Управата на ТД Гарден им испратила писмо на вработените со наслов „Оперативен учинок на коронавирусот“ во кој ги известува работниците дека не се потребни се додека не се создадат услови за нормална работа и поради постојаните промени на ситуацијата, ќе ги известува за евентуалното продолжување со работа.

Управата исто така ги известила дека сите се слобофно да се пријават во заводот за вработување со надежи дека овие промени ќе бидат краткотрајни, пишува весникот „Бостон Хералд“.

Во „ТД Гарден“ арената настапуваат две екипи, НБА тимот на Бостон селтик и НХЛ екипата Бостон бруинс. Сопственик на „ТД Гарден“ арената газдата на НХЛ тимот Бостон бруинс, Џереми Џејкобс чие богатство се проценува на 3.1 милијарди долари.

Прочитајте и...  УРНЕБЕСНО: Како НБА ѕвездите би играле фудбал (ВИДЕО)

По притисокот на јавноста, Бостон бруинс се обврза да им помогне на вработените во салата со тоа што отвофи фонд од 1.5 милиони долари.

Селтикси велат дека тие не се сопственици на салата туку само ја изнајмуваат и одлучија да ги исплатат сите работници за преостанатите девет натпревари кои требаше да се играат во оваа сала.

Во меѓувреме, сопственикот на Филалдефија сиксерс и НХЛ тимот Њу Џерси девилс, Џош Херис, им ја намали платата на сите вработени за 20 проценти, но по жестоките критики од јавноста, се премисли.

Прочитајте и...   Базените затворени, коронавирусот го направи своето, на суво останаа 700-800 пливачи

– Тоа ни беше дел од планот за да може сите вработени да ја задржат работата, но откако ги сослушавме, ни стана јасно дека одлуката е погрешна. Поради тоа сите вработени ќе продолжат да ја добиваат целосната плата, и се извинувам за погрешната одлука – изјави Херис.

Прочитај повеќе

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен печат

Играчите на Шалке тренираат, социјално дистанцирани! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо нов „светец“ или ќе се врати во Манчестер јунајтед!?

Слободен печат

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

И судиите вежбаат во изолација: Аут, прекршок, офсајд..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Откажан Грен слем турнирот „Вимблдон“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Генијално: Нема Лига на шампиони? Нема проблеми за Боатенг! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нејмар го замени ПСЖ со јужнокорејскиот Улсан (ФОТО)

Слободен печат

 Базените затворени, коронавирусот го направи своето, на суво останаа 700-800 пливачи

Благоја Георгиевски

Прекречен муралот посветен на Коби и Џиана, фановите гневни (ФОТО)

Слободен печат

Конечна одлука на УЕФА: Завршницата на Лигата на шампионите и Лигата на Европа во август

Слободен печат

Унгарската пливачка ја зарази со корона цела репрезентација

Слободен печат