-8 C
Скопје

Со Хабиб во историјата си замина и дагестанската капа

Хабиб Нурмагомедов по победата над Џастин Гејџи на УФЦ 254 приредбата ја одбрани титулата во лесна категорија и дојде до 29 победа во исто толку борби.

„Кралот“ на октагонот, Нурмагомедов: Ова беше мојата последна борба!

Веднаш по победата, Нурмагомедов објави дека заминува во пензија, а со него ќе ги замине и уште една легендарна работа.

Хабиб Нурмагомедов е препознатлив и по уште една работа, дагестанската капа, папаха, која ја носи пред влегувањето во октагонот и по завршувањето на борбата. Токму папахата стана една од најпрепознатливите работи во историјата на УФЦ.

 

View this post on Instagram

 

Упование на Всевышнего, тяжелый труд и терпение. #Alhamdulillah

A post shared by Khabib Nurmagomedov (@khabib_nurmagomedov) on

Интересна е приказната како Нурмагомедов почна да ја носи капата која стана негов заштитен знак.

Прочитајте и...  Лапорта одби понуда од 250 милиони евра за Меси!

Тој пред седум години на аеродромот во Махачкала додека го чекаше својот лет за САД и дебито во УФЦ против Камал Шалорус, забележа продавница со необични и единствени сувенири. Неговиот менаџер Сем Кардан го советуваше пред американската публика да се појави со нешто невообичаено за нив, но нормално за луѓето во Дагестан.

Пријателите веднаш му препорачаа да се појави со карактеристична работа за нив, папаха, капа од овча волна за која луѓето кои живеат на Кавказ велат дека не смее да се изгуби или да се симне од главата.

Доколку главата е на рамењата на неа мора да има и папаха. Таа не се носи поради студ туку поради чест“, често се слуша за значењето на капата во Дагестан.

Прочитајте и...  Шпанска фудбалерка одби да му оддаде почит на Марадона

Поради тоа Нурмагомедов се одлучи да купи папаха, традиционална дагестанска капа која мажите неретко ја носеа пред за заминат во војна. Тој капата ја купи за 50 долари, и папахата, по седум години стана една од најпрепознатливите работи во УФЦ.
Токму капата го репрезентира воинствениот дух на Хабиб Нурмагомедов и стана неизбежен дел од неговиот имиџ во УФЦ.

– Голема чест е да се претставува и да се покажува нашето традиционално наследство низ светот. Мојата култура, мојата историја. Луѓето знаат кој сум и сакам да знаат од каде доаѓам. Имаме голема историја во Дагестан и сакам тоа да им го покажам на сите – вели Нурмагомедов.

Тој ја носи истата папаха која пред седум години ја купи за 50 долари на аеродромот во Махачкала, и често по борбите им дозволува на луѓето да ја носат капата.
– Нормално дека им дозволувам да ја носат бидејќи постојано ми приоѓаат луѓе и ми кажуваат дека тоа е најпознатата папаха на светот. Секогаш ја носам со мене – вели Хабиб Нурмагомедов.

Прочитајте и...  Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Продолжува резултатската криза на Џенова и Пандев во Серија А!

Слободен печат

Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Слободен печат

Лидс и Алиоски го дознаа ривалот во ФА купот

Слободен печат

Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Слободен печат

Хрватите и Босанците ја остварија целта, Србија со важна победа кон ЕП

Слободен печат

Во Талин останаа четворица македонски кошаркари позитивни на ковид-19!

Слободен печат

Остави Коментар