13 C
Скопје

Снежана Василевска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со неодоливиот германски колач Комисброт

КОМИСБРОТ – Кралот на чајните колачи, создаден за со кафе или чај!

СОСТОЈКИ:

  • 6 белки на собна температура
  • 150 грама кафеав шеќер
  • 130 грама брашно
  • 1 мала лажичка прашок за печиво
  • 60 мл. масло
  • 1 цеден портокал
  • суво овошје и јатки (500 грама или повеќе)

ПОДГОТОВКА:

Сувото вошјето се сецка и кратко се вари во ракија или друг жесток алкохол. Се цеди од вишокот течност (ако има) и се валка во брашно.

Јатките се тостираат и се толчат на крупни парчиња па се додаваат кај овошјето.

Белките и шеќерот се матат во цврст „снег“, се додава сокот, маслото, брашното со прашокот за печиво и на крај овошната мешавина.

Оваа смесса се истура во намрсен калап за куглоф и се пече во претходно загреана рерна на 170 степени, околу 45 минути.

Се служи со чај или кафе… и прекрасен е!!!

На здравје!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

 

Поврзани вести

ФОТО: Лонгорија во црвено бикини го покажа совршеното тело, фановите и порачаа „Ти не старееш“

Слободен печат

ФОТО: Меган Фокс позираше во проѕирна маица, јасно е дека таа „заборавила“ да облече градник!

Слободен печат

ФОТО | Се вакцинираше актерката Џенифер Анистон: Јас сум привилегирана

Слободен печат

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Остави Коментар