-1 C
Скопје

„Систина“ контра синот на Амди Бајрам: Позитивен е на Ковид 19 и никогаш не сме му кажале дека е негативен!

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврди дека синот на Амди Бајрам, Габриел, дошол да се тестира во лабораторијата на болницата на 26 октомври и добил позитивен резултат на тестот направен со ПЦР метода.

Синот на Амди Бајрам го објави својот тест за присуство на коронавирус

„Со оглед на тоа што резултатот од молекуларниот тест бил позитивен, освен на лицето, известување за тоа е испратено и до Институтот за јавно здравје што е задолжителна обврска. Во целост ги отфрламе и тврдењата дека нашата болница го информирала лицето дека има негативен резултат на ПЦР молекуларна детекција на вирусот Сарс Ков 2“ , велат од болницата.

 

Претходно, Бајрамови за ,,Фокус” изјавиле дека Габриел Бајрам прво добил информација од Систина дека е негативен на коронавирусот, за потоа да му кажат дека е позитивен.

Прочитајте и...  Работи што треба да ги знаат сите Македонци: Осум особини на македонскиот јазик што ги нема во бугарскиот јазик

Меѓутоа, денеска приватната клиника во целост ги демантира тврдењата на Габриел Бајрам.

Хаос со ковид тестовите во семејството на Амди Бајрам: Синот со негативен тест бил на погребот, сега е збунет, ама нема симптоми

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

Судијата Иван Џолев избран за претседател на Судско-медиумскиот совет

Слободен печат

МЗ: На новинарите не им е забрането да снимаат во здравствените институции

Слободен печат

МВР: Полицајката користи годишен одмор, нема ниту претставка за мобинг на работно место

Слободен печат

Остави Коментар