-6 C
Скопје

Синот на Амди Бајрам го објави својот тест за присуство на коронавирус

Пред 6 дена во јавноста одекна веста за смртта на некогашниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. 

Бајрам почина на 64. години во болницата „Филип Втори“, а МЗ информираше и дека бил позитивен на вирусот Ковид 19.

Епидемиолозите не можат да ги најдат гостите од свадбата на внуката на Амди Бајрам

Неговиот син Габриел Бајрам во текот на вчерашниот ден на социјалните мрежи го објави својот наод од тестот за ковид, на кој може да се види дека резултатот му е негативен.

Во медиумите Габриел ги објасни деталите во врска со починувањето на неговиот татко. Тие како семејство не знаеле за корона, бидејќи Бајрам два дена претходно бил тестиран и бил негативен.

Никој не е ни крив ни должен што Амди Бајрам не беше погребан по протокол за починати од ковид-19

Подоцна се утврди дека Бајрам сепак имал корона, а епидемиолозите најавија дека ќе ги бараат неговите контакти.

ФОТО+ВИДЕО: Амди Бајрам погребан во присуство на околу 300 лица

 

Прочитајте и...  Работи што треба да ги знаат сите Македонци: Осум особини на македонскиот јазик што ги нема во бугарскиот јазик

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар