ФОТО+ВИДЕО: Амди Бајрам погребан во присуство на околу 300 лица

На погребот на поранешниот пратеник Амди Бајрам на муслиманските гробишта во Скопје денеска присуствуваа околу 300 лица, сведочи Слободен печат преку овие фотографии и видеа.

Градски гробишта Бутел / 25 октовмри 2020 / Фото: Слободен печат

Погребот на Амди Бајрам се одржа и покрај сите апели да се избегнат големи собири со оглед на тоа што покојниот пратеник беше тестиран позитивен на коронавирус, а и семејството доби препораки да се тестира како и сите оние кои биле во контакт со него во последните денови од животот.

Градски гробишта Бутел / 25 октовмри 2020 / Фото: Слободен печат

На погребот можеа да се забележат автомобили со регистарски таблички од цела Македонија со оглед на тоа што Амди Бајрам беше ценет и почитуван од сите ромски заедници во државата и пошироко.

Градски гробишта Бутел / 25 октовмри 2020 / Фото: Слободен печат

Поради дождот присутните мораа да ги збијат редовите, но можеше да се забележи дека една од препораките, носењето маски беше испочитувана од страна на присутните.

Прочитајте и...  Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

На погребот можеа да се забележат автомобили со регистарски таблички од цела Македонија со оглед на тоа што Амди Бајрам беше ценет и почитуван од сите ромски заедници во државата и пошироко.

По положувањето на телото на покојникот сите присутни се оддалечија од гробиштата, како што е ред при погреб на муслиманските верници.

Сепак, Амди Бајрам нема да биде погребан во Алеата на Великаните

Д-р Александар Стојанов: Сите што биле во контакт со Амди Бајрам на свадбата да бидат во изолација!

Поврзани вести

Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

Слободен печат

Груби: Македонците треба да го поддржат Заев

Слободен печат

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian