1 C
Скопје

Шведска ослабена пред мечот со македонската репрезентација!

Првиот противник на Македонија на 27. Светско првенство, репрезентацијата на Шведска, пристигнува во Египет во значително ослабен состав. Дуелот од првото коло на овие две селекции ќе се игра в четврток од 20.30 часот.

Македонија стана учесник на Светското првенство во последен момент, по откажувањето на Чешка, и доби неочекувана можност да се бори со Швеѓаните, Египќаните и Чилеанците за едно од трите места што водат во вториот круг.

Токму во првото коло ќе се соочиме со најзвучниот противник во групата, но селекторот на „Трите круни“, Глен Солберг, имаше многу проблеми при составувањето на тимот поради повредите, но и одлуките на играчите да го откажат настапот.

Така, познати имиња како Никлас Екберг, Јеспер Нилсен, Андреас Нилсон, Лукас Нилсон, Симон Јепсон, Микаел Аплегрен, Линус Арнесон и Албин Лагергрен нема да играат на СП, додека неизвесен е и Антон Линдског кој се опоравува од коронавирусот.

Прочитајте и...  И Општината и полицијата велат дека се работи за сообраќајната безбедност на „Индустриска улица" во Тетово

И ние ќе бидеме ослабени поради неиграњето на Борко Ристовски, Дејан Манасков и Гоце Георгиевски, но ни се отвора шанса за првпат да ги совладаме Швеѓаните на официјалните натпревари. Ги одмеривме силите во 2012 година на Европското првенство во Србија, во групната фаза, кога резултатот беше нерешен.

Мукаетов: Благодариме за поканата, Македонија е подготвена за СП

Поврзани вести

Неверојатниот Јокиќ го чека супер максимален договор

Слободен печат

Шкендија ремизираше, Македонија ЃП поразена на подготовките во Анталија

Слободен печат

Се надевам дека навивачите ќе му простат на Ѓоковиќ

Слободен печат

Бабиќ: Одличен потег беа подготовките во Хрватска, младите добро се претставија

Слободен печат

Пикси ќе биде новиот селектор на Србија за плата од милион евра

Слободен печат

Барса ќе продолжи без Меси кој започна да го учи францускиот јазик!?

Слободен печат

Остави Коментар