5 C
Скопје

Tag : Шведска

Спорт Фудбал

Швеѓаните открија: „Аферата Ибрахимовиќ“ го тресе светскиот фудбал!

Слободен печат
Златан Ибрахимовиќ е во голема неволја и му се заканува долготрајна суспензија, што автоматски може да значи крај на неговата голема кариера, како и астрономска...
Вести Хроника

Шведската полиција со предупредување за предизвик наречен „допирање” на ТикТок

Слободен печат
Шведската полиција издаде соопштение во кое предупредува на вознемирувачки предизвик на социјалните мрежи. Тоа е предизвик во кој момчињата се поканети да ги „допираат девојчињата,...
Вести Свет

Шведска ги заострува правилата за трајно вселување: Мигрантите имаат 3 години да го научат јазикот и да заработуваат

Слободен печат
Социјадемократската Влада на Шведска заедно со Зелените планира да го заостри правилата за постојана имиграција. Во Шведска од 2016 година во сила е привремен закон...
Вести Свет

Шведската здравствена агенција до Владата: Одложете го олеснувањето на ограничувањата за еден месец

Слободен печат
Шведската здравствена агенција се обрати со барање до Владата за одложување на планираното олеснување на некои ограничувања насочени кон забавување на ширењето на ковид-19 за...
Спорт Фудбал

Ново шоу на Златан, се прогласи за крал на Шведска

Слободен печат
Селекцијата на Шведска квалификациите за пласман на СП 2022 година го започна со минимална победа над Грузија, стрелец на единствениот гол беше Виктор Клаесен, додека...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Златан се расплака на прес-конференција

Слободен печат
Златан Ибрахимовиќ по пауза од пет години повторно е дел во шведската репрезентација, а на средбата со новинарите тој се расплака по едно прашање. Ибрахимовиќ...
Вести Свет Слајдер

Шведски компании заинтересирани за производство на руската вакцина „Спутник V”

Слободен печат
Неколку шведски компании изразија подготвеност да ја произведуваат руската вакцина „Спутник V”, откако шведската  да ја разгледа можноста за воспоставување на нивно производство во Шведска,...
Вести Свет

Се зголемува листата на земји: И Шведска со привремена суспензија на вакцината на „АстраЗенека“

Слободен печат
Шведска се придружува на групата земји кои привремено ја суспендираа употребата на вакцината на „АстраЗенека“, соопшти здравствемата агенција во земјата, наведувајќи дека одлуката е донесена...
Спорт Фудбал

Ибрахимовиќ повторно ќе игра за шведската репрезентација!?

Слободен печат
Златан Ибрахимовиќ повторно ќе игра за репрезентацијата на Шведска, пренесуваат шведските медиуми. Играчот на Милан би можел да настапи на квалификацискиот натпревар против Грузија на...
Вести Свет Слајдер

Најмалку осум избодени со нож во Шведска: Постои сомневање дека се работи за терористички напад

Слободен печат
Најмалку осум лица биле избодени со нож во напад што се случил во шведската општина Ветландa, пренесуваат светските медиуми. Како што пренесува „Спутник“, локалните медиуми...