Tag : Шведска

Вести Свет

И Шведска руши рекорди со новозаразените

Слободен печат
Шведска, чија либерална стратегија во борбата со пандемијата го привлече вниманието на светската јавност, регистрираше 1980 нови случаи на коронавирус на 27. октомври, што е...
Вести Свет

Шведска руши ковид рекорди

Илинка Иљоска
Шведска, чија „порелаксирана” стратегија за борба против Ковид-19 привлече големо внимание, на 23 октомври регистрираше 1.870 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата,...
Вести Свет

Како мерка за национална безбедност: Шведска ја забрани 5Г опремата на кинеските компании „Хуавеи“ и ЗТЕ

Слободен печат
Шведска воведува забрана за опремата на кинеските групи „Хуавеи“ и ЗТЕ за 5Г телекомуникациските мрежи како мерка за национална безбедност. Инсталираната опрема од посочените кинески...
Вести Некатегоризирано Свет

Шведска забрани кинески компании да учествуваат во изградба на мрежата 5Г

Илинка Иљоска
 Шведска им забрани на кинеските телекомуникациски компании „Хуавеј” и ЗТЕ да учествуваат во изградбата на 5Г- мрежа на нејзина територија од безбедносни причини. Забраната е...
Вести Свет Слајдер

Главниот шведски епидемиолог: Сите влегоа во втор бран, само Шведска не!

Маријана Митровска
Шведска повторно започна да известува за поголем број на заразени лица со коронавирусот. Во четвртокот имале 1.075 случаи, додека вчера пријавиле 596 случаи. Шведска имаше...
Вести Свет Слајдер

„Темните тајни на Универзумот“: Нобелова награда за тројца физичари кои ја истражуваа „црната дупка“ (ФОТО)

Слободен печат
Нобеловата награда за физика за 2020 година ја добија научници кои ја истражуваа „црната дупка“. Пола од наградата ќе оди за Роџер Пенроуз, а пола...
Вести Свет

Нобелова награда за медицина за 2020 година: Тројца научници како лауреати за откривање на хепатит Ц

Слободен печат
Нобеловата награда за медицина за оваа година им припадна на Харви Алтер, Мајкл Хаутон и Чарлс Рајс за откривање на вирусот на хепатит Ц, објави...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Што може да научи Европа од шведската стратегија против коронавирусот?

Алек Стојковски
Владите на земјите од Европска унија кои во април воведоа карантин се повеќе ја имитираат единствената земја која не го направи тоа, но експертите предупредуваат...
Спорт Фудбал

Златан ги малтретирал соиграчите во репрезентацијата, се плашеле да повикаат полиција

Слободен печат
Фудбалските фанови во Златан Ибрахимовиќ гледаат голем играч со уште поголемо его поради кое не беше омилен кај соиграчите. Ибрахимовиќ и на 39 години игра...
Вести Свет

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат
Шведска, која претходно одбиваше изолација како средство за сузбивање на пандемијата од ковид-19, ги гледа првите знаци на повторен пораст на бројот на заразени и...