1 C
Скопје

Tag : чиле

Ракомет Спорт

Прогноза на „Хандбал Планет“: Кое место ќе го освои Македонија на СП?

Слободен печат
Традиционално пред секое големо натпреварување, „Хандбал Планет“ ги објавува своите прогнози, околу тоа кои репрезентации се најголеми фаворити за трофејот. Во овој случај за Светското...
Ракомет Спорт

Египетскиот селектор, Парондо: Среќен сум поради Македонија, имам убави спомени!

Слободен печат
Роберто Парондо кој успеа со Вардар 1961 да ја освои Лигата на шампионите, моментно е селектор на репрезентацијата на Египет. Токму на Светското првенство кое...
Ракомет Спорт

Шведска ослабена пред мечот со македонската репрезентација!

Слободен печат
Првиот противник на Македонија на 27. Светско првенство, репрезентацијата на Шведска, пристигнува во Египет во значително ослабен состав. Дуелот од првото коло на овие две...
Ракомет Спорт

Мундијалска треска: Данска ја брани титулата, Франција со најмногу трофеи!

Слободен печат
Чекањето заврши, стартува 27 по ред Светско првенство кое ќе се одржува во Египет, во периодот од 13-31 јануари. Ќе учествуваат рекордни 32 репрезентации и...
Ракомет Слајдер Спорт

Победа на најдобрите македонски ракометари против Чиле

Слободен печат
Денеска во првиот од двата пријателски натпревари одигран во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје со резултат 25:21 македонската сениорска репрезентација го совлада Чиле. И додека...
Вести Свет Слајдер

Вирусот стигна и до јужниот пол: Во база на Чиле на Антарктик се регистрирани 36 случаи на ковид-19

Слободен печат
На Антарктикот, единствениот континент што досега не беше погоден со пандемијата на ковид-19, се пријавени првите 36 инфицирани лица кои биле стационирани во чилеанската истражувачка...
Вести Свет

Претседателот на Чиле ќе плати парична казна, позирал за селфи без маска

И.И.
Чилеанскиот претседател Себастијан Пинера е казнет со 3.500 американски долари за неносење маска на јавно место. Пинера беше казнет откако на социјалните мрежи се појави...
Вести Свет Слајдер

Земјотрес во Јужна Америка: Границата меѓу Чиле и Аргентина се тресеше со јачина од 6,2 степени по Рихтер

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле, соопшти Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ)....
Вести Свет

Силен земјотрес го погоди Чиле

Слободен печат
Силен земјотрес денеска го погоди Чиле, а засега нема информации за предизвикана голема материјална штета. Земјотресот бил со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала....
Ракомет Спорт

Македонија нема да игра на Светското првенство во Египет!

Слободен печат
Светската ракометна федерација (ИХФ) објави дека Чиле е последната репрезентација која ќе игра на наредниот Мундијал. Македонија ја загуби и последната шанса да настапува на...