Шевченко се враќа да го спаси Милан!? (ФОТО)

Како што тврди „Тутомеркато“, „росонерите“ го контактирале украинскиот селектор Андриј Шевченко, иако Марко Џампаоло има уште еден натпревар да ја „спаси“ неговата работа.

Во неделата го прослави 42 роденден, неговиот поранешен клуб повторно ги разочара своите навивачи, откако на домашен терен загуби од Фиорентина за вкупно трет пораз во низа.

Сегашниот тренер Марко Џампаоло е свесен дека е на голем удар од фановите и наскоро може да ја напушти тренерската функција, а веќе се шпекулираат негови наследници. Андриј Шевченко, поранешната клупска легенда кој моментно е селектор на Украина со чија репрезентација има договор до јули 2020 година, можно е да се врати на „Сан Сиро“, но како тренер.

Прочитајте и...  „Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Екс-напаѓачот со калчолигашот своевремено имаше 208 натпревари и 127 голови, со по еден трофеј во Лигата на шампионите, УЕФА Суперкупот, Серија А, Купот и Суперкупот на Италија во периодот од 2003 до 2004 година.

Не е познато колкави би биле шансите сега да се врати Шева во Милан, со репрезентацијата одлично котира во квалификациите за пласман на ЕП 2020. Моментно после пет натпревари е на првата позиција со 13 бодови, пред Португалија (8) и Србија (7), а следните мечеви ќе ги има на 11 и 14 октомври на домашен терен против Литванија и Португалија, кои што се клучни за учество на континенталниот собир.

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат