Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Заразените од Ковид-19 веднаш ќе бидат ставени во самоизолација и домашен карантин.

Претходно Синдикатот на фудбалери на Македонија објави дека негативни се тестовите на Академија Пандев и Борец.

Исто така мобилна екипа на „Аџибадем Систина“ изврши тестираање во просториите на Работнички и Брегалница од Штип. И таму сите тестирани се негативни и непречено можат да си ги извршуваат своите работни задачи.

Тоа беше продолжување на низата добри информации пред продолжувањето на сезоната во Првата лига, но денеска Синдикатот немаше убава вест.

Има шест позитивни случаи во два фудбалски клубови од Тетово, четири во Ренова, а два во Шкендија.

фото: принтскрин/фејсбук

По вчерашните тестирања во двата тетовски клуба Фк Ренова и Фк Шкендија имаме позитивни случаеви на Ковид 19. По повторената анализа во лабораторијата на Аџибаден Систина за жал имаме позитивни случаеви. Информацијата ја имавме уште касно синоќа но чекавме повторена анализа.

Прочитајте и...  Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција

Затоа денешните тренинзи на овие два клуба беа откажани. Имињата на заразените се уредно доставени до Фк Ренова и Фк Шкендија во текот на денот. Позитивните на Ковид 19 веднаш ќе бидат ставени во самоизолација и домашен карантин.

Четворица позитивни има во таборот на Фк Ренова и двајца во таборот на Фк Шкендија.

Утре продолжуваме со тестирање и на другите тимови од првата Македонска лига – велат од Синдикатот на фудбалери на Македонија.

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Светот за првпат во историјата спроведува избори во услови на пандемија (ВИДЕО)

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Шабани: Одзивот до 9 часот изнесува 5,19 отсто (ВИДЕО)

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Гласање, броење, резултати, жалби

Слободен печат

Нема подолги задржувања за влез и за излез од државата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На гласање задолжително со маска, избирачките места дезинфицирани

Слободен печат

Право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Слободен печат

Предвремени парламентарни избори во Северна Македонија

Слободен печат

Сончево и топло време, температурата ќе се искачи до 32 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Професори

Слободен печат