Сетиен: Вчера шетав покрај кравите во селото, а денеска сум тренер на Барса!

Новиот стратег на „Камп Ноу“ ниту во најлудите соништа не можел да замисли дека ќе ги тренира едни од најдобрите фудбалери на светот!

Новиот тренер на Барселона Кике Сетиен призна дека не очекуваше буквално „преку ноќ“ ќе седне на клупата на каталонскиот гигант. Тој во понеделникот беше именуван како нов стратег на шпанскиот шампион, откако управата му врачи отказ на Ернесто Валверде.

На промоцијата сликовито опиша како го изненади одлуката на челниците на Барселона.

– Ниту во своите најлуди соништа не можев да замислам дека ќе бидам тука. Вчера шетав покрај кравите во моето село, а сега ги тренирам најдобрите фудбалери на светот – рече Сетиен.

Поранешниот тренер на Лас Палмас и Бетис вели дека особено со нетрпение очекува да работи со најдобриот играч на светот, Лионел Меси.

– Изминативе 12 години уживав пред ТВ екраните гледајќи го Меси и сите овие играчи кои го направија уште поубав фудбалот.

Прочитајте и...  Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Неговиот договор со Барселона важи до јуни 2022 година.

– Возбуден сум од овој предизвик и од проектот. Тоа е најголемото нешто што ќе се обидам да им го пренесам на играчите – додаде новиот тренер на Барселона.

Прочитај повеќе

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат

Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Слободен печат

РК Вардар со ново име, Михајловски генерален менаџер на „црвено-црните“

Слободен печат

Гвардиола за 50 милиони евра купува фудбалер од Милан!?

Слободен печат

Три руски гиганти во трка за потписот на Адеми!?

Слободен печат

„Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалот во Италија се враќа со мечот Јувентус-Милан!?

Слободен печат

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат