Фановите задоволни: На новиот тренер на Барселона идол му е Јохан Кројф

Идол на Сетиен му е легендата на Барселона и креаторот на позната младинска школа „Ла Масија“, Јохан Кројф

Ернесто Валверде вчера и официјално ја заврши својата мисија во Барселона. Поразот од Атлетико Мадрид во полуфиналето на шпанскиот Суперкуп и покрај добрата игра, беше клучниот фактор за управата конечно да му врачи отказ на Валверде.

Управата веднаш тргна во интензивна потрага по негов наследник, се обидоа да го вратат Чави на „Камп Ноу“, но легендарниот фудбалер е подготвен да седне жешкото столче дури на крајот од сезоната.

Неможејќи да го чекаат, челниците го поставија Кике Сетијен за нов тренер и човек кој треба да ги реши проблемите на Барселона. Сетиен потпиша две ипол годишен условен договор, кој може да биде раскинат и на крајот од оваа сезона или на крајот на идната сезона во зависност од резултатите со што се отвора можноста на лето Чави или Роналд Куман да седнат на клупата.

Прочитајте и...  Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Втора причина за задоволство кај навивачите од новиот тренер е тоа што идол на Сетиен му е легендата на Барселона и креаторот на позната младинска школа Ла Масија, Јохан Кројф. Тие се надеваат Кике Сетиен ќе ја врати препознатливата игра на Барселона, да победува со стил и со убава за око игра. Надежите се дека со повредата на Луис Суарез ќе се врати препознатливата „тики-така“ игра.

Прочитај повеќе

СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Слободен печат

ЛШ: И унгарскиот Сегед со навивачи ќе го пречека Вардар 1961

Слободен печат

Пакјао го потврди боксерскиот меч против Мекгрегор

Слободен печат

Играч на ФМП негативен на ковид-19, откажан мечот со МЗТ Скопје Аеродром 2!

Слободен печат

Марка: Барселона одби 150 милиони евра за Ансу Фати!

Слободен печат

Лут и фрустриран: Вердаско дисквалификуван од „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајами не ја искористи првата „меч топка“ против Бостон (ВИДЕО)

Слободен печат

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат