Риба во фолија на мексикански начин – Совршен ручек за крај на летото

Состојки:

450 грама морска риба по ваш избор

2 големи зелени пиперки исечкани на ленти

350 милилитри доматен сос

1 главица сечкан кромид

200 грама сечкани црни маслинки

80 милилитри црвено вино

3 чешниња лук

50 милилитри лимонов сок

малку копар

1 лажица маслиново масло

2 лажици оригано

малку сол

Подготовка:

Во тава на оган ставете да се загрева маслото за јадење и во него додајте ги кратко да се пропржат сечканите пиперки на ленти, лукот, кромидот и маслинките. Откако зеленчукот малку ќе омекне, во садот додајте го доматното пире, црното вино, лимоновиот сок, ориганото и исечканиот копар. Оставете кратко да се динстаат состојките и тргнете ја тавата од оган.

Загрејте ја грил-тавата и во неа ставете ја алуминиумската фолија. Наредете ги рибите и врз нив истурете ја претходно подготвената мешавина. Убаво зачинете и покријте ги рибите со уште една фолија.

Прочитајте и...  Вкусови што се памтат: Српска кујна – Пребранац, грав на српски начин (РЕЦЕПТ)

Ставете ги рибите да се печат во претходно загреана рерна на температура од 200 степени целзиусови околу 35 минути. Потоа, извадете ги рибите од рерна, отстранете им ја горната фолија и вратете ги да се допечат.

 

Поврзани вести

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

ФОТО: Бела Хадид уште еднаш воодушеви со својот едноставен стил

Слободен Печат

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат

ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Слободен печат

Почина Спенсер Дејвис: Гитаристот кој помогна во популаризирање на американскиот блуз во Велика Британија

Слободен Печат

Остави Коментар