Ред Бул со новиот болид најавува напад на Ф1 титулата!

Ред Бул нема Ф1 титула од 2013. година, во новата сезона возачи ќе бидат Макс Ферстапен и Алекс Албон. Тестирањата ќе почнат на 19 февруари во Барселона.

Екипата на Ред Бул денеска го промовираше својот болид „РБ16“ со кој ќе се обиде да ја прекине доминацијата на Мерцедес во Формула 1.

По пат на социјалните мрежи беше претставен болидот, Макс Ферстапен веќе ги проба перформансите на Силверстоун.

Ред Бул нема Ф1 титула од 2013. година, а оттогаш шампион беше Мерцедес, во конкуренцијата на возачите и конструкторите.

Веруваат дека сезонава ќе бидат поконкурентни и дека со Мерцедес и Ферари ќе водат битка за шампионската титула.

Втора година по ред ќе ги користат моторите на Хонда, со кои лани беше направен голем напредок. Освен Верстапен, за тимот ќе вози и Алекс Албон.

Минатата година Верстапен заврши на третото место во генералниот пласман, зад дуото на Мерцедес, Луис Хамилтон и Валтери Ботас. Имаше три победи, во Австрија, Германија и Бразил, и две пол позиции. Ред Бул беше третопласиран зад Мерцедес и Ферари.

Прочитајте и...  Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Да додадеме уште дека предсезонските тестирања започнуваат на 19 февруари во Барселона, а сезоната официјално ќе започне со трката за Големата награда на Австралија на 15. март во Мелбурн.

Потсетување дека во вторникот Ферари го претстави својот болид за претстојната натпреварувачка сезона 2020.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

девет + 20 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат