ПРИСТИГНА: Ова е новиот Golf 8, најважниот автомобил за 2019 (ФОТО+ВИДЕО)

„Volkswagen“ ја претстави осмата генерација на најпопуларниот модел, „Golf“, во седиштето на Волфсбург. Глобалната продажба на автомобилот започнува во 2020 година.

За 45 години, „Golf“ има продадено 35 милиони единици, со продажба на 7 генерации во текот на целиот период. Сите тие се одликуваа со својот ригорозен и чист дизајн, при што новиот модел не е исклучок. Автомобилот ги задржа познатите пропорции, но сепак изгледа поспортски и поподвижен. Најсериозните промени во надворешноста се направени на фаровите и трепкачите.

Во споредба со неговиот претходник, новиот хебек порасна за 26 мм (до 4284 мм) во должина, но е потесен за 10 мм (1789) и понизок за 36 мм (1456). Растојанието помеѓу двете оски е зголемено за 16 мм и сега достигнува 2636 мм. Како и досега, багажникот има 380 литри.

Прочитајте и...  Северина ја отвори летната сезона со фотографија во костим за капење

Малата промена во обликот на каросеријата им овозможи на инженерите на „Volkswagen“ да го подобрат коефициентот на аеродинамиката. Во новиот голф е 0,275, што е речиси колку најекономична верзија на седмата генерација „Bluemotion“ (0,27).

Главната промена во ентериерот е скоро целосно дигиталниот интерфејс, каде копчињата и прекинувачите се минимизираат. Повеќето функции се контролирани од мултиволанот и мултимедијалниот екран. Веќе во основната верзија, тој е интегриран со виртуелната табла од 10,25 инчи, која ги контролира главните системи на автомобилот.

Новиот „Golf“, исто така, доаѓа со три зони на климатизација, проектор за ветробранското стакло, мултимедијална гласовна контрола со интегриран виртуелен асистент „Alexa“, широк спектар на онлајн услуги и карактеристики и системски звучници „Harman Kardon“. Опремата исто така вклучува полу-автономен „IQ.DRIVE“ систем кој ја презема контролата со брзина до 210 км на час.

Прочитајте и...  Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Сите верзии се исто така со технологија за комуникација со други корисници на сообраќај во „Car2X“, можност за отклучување на вратите без употреба на клуч што е заменет со паметниот телефон на сопственикот, како и за чување на личните поставки на автомобилот во облак.

Опсегот на мотори е прилично широк со моќност од 90 до 300 КС. Тие работат на бензин, дизел и метан, поврзани со нов 6-степен мануелен менувач или „DSG“. Исто така, постојат 5 хибриди. За автоматските верзии на менувачот, нема физичка врска помеѓу моторот и менувачот, што овозможи повеќе простор во кабината.

На почетокот, хечбекот доаѓа со избор на 9 мотори. Ова се бензинот 1.0 TSI со 90 и 110 КС и 1,5 TSI со 130 и 150 КС, како и нов дизел – 2.0 TDI, со развој на 115 и 150 КС. Новиот „Golf“ ќе биде достапен во уште три варијанти на „мекиот хибрид“ со 48-волтскиот етер-генератор, кој развива 110, 130 и 150 КС.

Прочитајте и...  Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Подоцна, ќе се појават две хибриди, кои ќе можат да се надополнат од електричната мрежа – „eHybrid“. Тие имаат литиум-јонска батерија од 13 kW / h и моќност од 204 и 245 КС. Автомобилот ќе има и спортски верзии на GTI и GTD, варијанта 4Motion, хечбек „Golf R“ и „Golf TGI“ на метан.

Погледнете како изгледаше премиерата на најважниот модел во групацијата „Volkswagen“:

Прочитај повеќе

Пејачката Кајли Миног го прослави својот 52-ри роденден! (ФОТО)

Слободен Печат

Вереницата на Кристијано Роналдо не престанува да провоцира: Објави фотографија од која ќе се препотите (ФОТО)

Васко Спасоски

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски