-6 C
Скопје

Tag : автомобили

Вести Свет

Батериите како клучни во стратегијата: „Епл“ планира да почне да произведува автомобили во 2024 година

Слободен печат
Американската компанија „Епл“ продолжува со развој на автономни возила и планира во 2024 година да произведе патнички автомобил што би ја користел нејзината технологија за...
Хроника

Запалени две возила во Влае, штетата огромна

Слободен печат
Фото: Фактор Во коплексот Порта Влае во понеделникот утрото се забележани две опожарени возила, пренесува Фактор. Од фотографиите до кои ексклузивно дојде Фактор, станува збор...
Вести Скопје

Напладне пред „Skopje City Mall“: Показна вежба за правилно поставување на зимска опрема

Слободен печат
Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБС), Министерството за внатрешни работи и партнерите, денеска пред трговскиот центар „Skopje City Mall ” во Скопје...
Вести Македонија

МВР: Внимавајте кому го продавате авомобилот, се склучуваат нотарски договори без да бидат дадени пари на продавачот

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека се зачестени кривичните дела измами при купопродажба на патнички моторни возила на територијата на Република Северна Македонија....
Вести Хроника

МВР: Граѓаните да внимаваат при продажба на автомобили

Слободен печат
Зачестени се кривичните дела измами при купопродажба на патнички моторни возила на територијата на Македонија. Затоа апелираме до граѓаните да бидат внимателни и да не...
Вести Скопје

За една недела подигнати 265 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Слободен печат
Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се отстранети  265 возила од јавните површини во Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати...
Вести Економија Слајдер

Намалени давачки за 50 отсто за странските возила: До 1.000 евра помалку трошоци за сопствениците

Соња Кириџиевска
Сите возила, најмалку со еуро-4 стандард, кои заклучно на 1 октомври 2020 година влегле во земјава и се со странски регистарски таблички, ќе можат во...
Хроника

Фатени на лице место, две лица краделе од автомобили во Карпош

Слободен печат
Полицијата синоќа уапсила двајца крадци, кои во текот на септември и октомври имале извршено вкупно 18 кривични дела „тешка кражба” во патнички возила на територијата...
Магазин Магазин слајдер Ретро Технологија

Носталгија: Пред 12 години е произведен последниот автомобил кој претставуваше симбол на Југославија

Слободен Печат
На 11 ноември 2008 година, на производствената линија на компанијата „Zastava“ во Крагуевац, Србија се „склопи“ последното „Yugo“. Овој автомобил несомнено беше далеку од совршен,...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Велосипедистите „освоија“ простор на сметка на автомобилите

Постепено велосипедистите ги добиваат своите сообраќајни површини, овој пат за сметка на автомобилскиот коловоз. Ова е ставот на велосипедистите од фејсбук-групата „На точак“ по објавата...