18.8 C
Скопје

Предлог за ова попладне: Ментол-десерт со орео

Ова попладне уживајте правејќи го овој десерт за вас и вашето семејство…

Состојки:

– 150 г мелени орео бисквити

– 250 г маскарпоне

– 50 г шеќер во прав

– 2 лажици топен путер

– 1 лажица екстракт од ментол

– 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Изматете ја слатката павлака додека добиете пенеста смеса. Маскарпонето изматете го со вилушка и додајте му го шеќерот во прав и екстрактот. Мешајте да се соедини. Потоа соединете го со матената слатка павлака. Во ореото додајте го путерот и мешајте да се соедини. Во чашки ставете прво од смесата со орео, па од филот со маскарпоне. Повторете ја постапката и најгоре посипете со малку мелено орео.

Поврзани вести

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе за дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар