Tag : предлог

Вести Свет Слајдер

Бугарскиот Парламент и даде „корпа“ на владата: Отфрлен планот на Борисов за промена на Уставот

Слободен печат
Бугарскиот Парламент синоќа го отфрли контроверзниот план на премиерот Бојко Борисов за промена на Уставот, што тој го достави во август во обид да ја...
Вести Свет

Ердоган со предлог до Путин: Ајде да формираме работна група за Нагорно Карабах

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го повика рускиот претседател Владимир Путин да формираат заедничка група за решавање на ситуацијата во регионот Нагорно Карабах, објави турски...
Вести Свет

Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Слободен печат
Уште неколку департмани во Франција во наредните денови ќе влезат во црвен аларм поради пандемијата со ковид-19, што значи дека и во нив ќе мора...
Вести Свет

Градоначалникот на Њујорк со предлог во борбата против ковид-19: Да се затворат училишта и продавници во девет квартови

Слободен печат
Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио најави можност за враќање на построги епидемиолошки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, како на пример затворање на...
Вести Македонија Слајдер

Владата го утврди Предлогот за ребаланс на Буџетот: Дефицитот на 8,4 отсто, редовна исплата на пензии и социјални трансфери

Слободен печат
Владата на вечерашната осма седница го утврди Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година и донесе заклучок да го достави на усвојување...
Вести Регион

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат
Судирот во Нагорно-Карабах да се реши со веќе „испробан метод”, односно по примерот на сирискиот модел, е предлогот што турскиот министер за надворешни работи, Мевлут...
Вести Македонија Слајдер

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат
Владата го достави предлог законот за изменување и дополнување на Законот за судските такси до Собранието со кој се врши градација на висината на судската...
Вести Македонија Слајдер

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат
Предлогот за задолжителното пензионирање на мажи со навршени 64 години, односно на жени со 62 години, ќе се однесува само за јавниот сектор, но не...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд Скопје денеска вложи жалба на изречената првостепена пресуда на Основниот кривичен суд Скопје со која обвинетиот за сообраќајната...
Вести Македонија Слајдер

Заев ги достави до Собранието предлог програмата за работа и предлог составот на новата влада (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во 11 часот го достави до Собранието предлог составот на новата Влада и програмата за нејзина работа. – Денес...
MacedonianAlbanian