18.8 C
Скопје

Предлог за денешниот ручек: Домашна капама

Оваа недела за вашиот ручек подгответе домашна капама и уживајте во нејзиниот вкус…

СОСТОЈКИ:

– 1 средна главица кисела зелка

– 700 г свинско месо

– 3 пилешки копани

– 2 свежи колбаси

-400 г мелено месо

– 100 г ориз

– 50 мл масло

– 300 мл вино

– 200 мл расол

– црвен пипер

– сол и црн пипер

ПОДГОТОВКА:

Од меленото месо, оризот, зелката, црвениот пипер, направете сарми. На дното од огноотпорен сад ставете масло, два големи листови зелка, па над неа свинското месо сечено на парчиња. Преку нив сечкана кисела зелка, па сарми, пилешки копани и колбаси исечени на парчиња и најгоре листови од зелка. Зачинете со масло, вода и расолница, покријте со фолија и капак и печете еден час на 220 степени, а потоа намалете на 120 степени и печете уште два часа.

Поврзани вести

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе за дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар