Пожарот во магацин со муниција во Северен Кипар ставен под контрола

Пожарот предизвикан од експлозија во магацин за муниција во Северен Кипар е под контрола, соопшти денеска турското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека експлозијата се случила во магацин за муниција под команда на турската војска во близина на пристанишниот град Кирена, околу еден час по полноќ и дека нема потешко повредени.

Покрената е истрага за да се утврди точната причина за експлозијата, се додава во соопштението.

Министерот за надворешни работи на Северен Кипар, Кудрет Озерсај на Фејсбук напиша дека неколку лица се здобиле со исеченици од скршените прозори.

Локалните медиуми јавија дека некои туристи кои престојуваат во хотелот „Акапулко” се згрижени поради мали повреди.

Прочитајте и...  Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Пресврт – ХДЗ се врати како победник, по поразот кој го доживеа на претседателските избори (ВИДЕО)

Слободен печат

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија​

Слободен печат

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература

Слободен печат

Убедлива победа на ХДЗ, СДП доживеа фијаско

Слободен печат

Почина големиот Енио Мориконе, за него Охрид беше посебен град (ФОТО+ВИДЕО)

Валентина Т

Регистрирани се 432 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Со велосипеди до седум пратенички места: Коалицијата „Можеме“ е најголемо изненадување на изборите во Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Речиси 700.000 заразени: Индија го презеде од Русија третото место на најпогодена земја со Ковид-19

Слободен печат

Поранешиот шеф на МИ6: Коронавирусот потекнува од лабораторијата во Вухан

Слободен печат

Д-р Несторовиќ повторно шокира: Добро е што младите имаат пневмонија, сите ќе се заразиме во одреден момент

Слободен печат

Незири: Објавувањето „бомби“ во кампања мора да заврши со реакција од надлежните институции (ВИДЕО)

Слободен печат

Ригорозни мерки во Австралија: Првпат во последните 100 години затворена границата меѓу Викторија и Нов Јужен Велс

Слободен печат