Силна експлозија во магацин за муниција во Кипар, неколкумина повредени (ВИДЕО)

Неколку експлозии одекнале во магацин за муниција на север во Кипар во раните утрински часови, откако во воена зона избил пожар, а неколку лица се здобиле со полесни повреди од искршеното стакло, изјави министерот за надворешни работи на Кипар Турака Кудрет Озерсаи.

На својата Фејсбук страна, министерот напишал и дека подрачјето е „запечатено“ бидејќи експлозиите продолжуваат.

Тој додал дека пожарот е локализиран и дека се уште не е познато што ја иницирало првата експлозија, која се случила околу 1.30 по полноќ.

Магацинот се наоѓа во воена зона во источниот дел од Киренија, во регион кој го посетуваат туристи.

Прочитајте и...  Брима Галуп: СДСМ и БЕСА имаат предност од 6.2% пред ВМРО-ДПМНЕ

Прочитај повеќе

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат

Дурловски од Крушево: Јавно ја прашувам Шекеринска дали СДСМ стои зад заложбите на БЕСА со кои се заговара кантонизација на Македонија

Слободен печат

ДАЛИ НИ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА КАТАСТРОФА? Во Кина откриен случај на бубонска чума, издадено предупредување од трет степен

Слободен печат

Спасовски: Домашна платежна картичка ќе добијат и пензионерите, стечајците, самохраните родители и невработените

Слободен печат

Николоски: Поддршка на млади земјоделци со неповратни 20.000 евра и до 50 проценти за механизација

Слободен печат