Поскапеa лебот на кришки, переците и кифлите

Фото- Архива : Слободен печат

Лебот на кришки од Жито Лукс од пред една недела наместо за 30 денари се продава за 34 денари. Од вчера и другите помали пекарници доставиле нови ценовници до трговците со иста цена. За новата цена нема оправдување од нивна страна.

Мерките на Владата за гарантирана цена на белиот леб од 500 грама со кои беа замрзнати до март, престанаа да важат. Сега производителите може слободно да ја формираат цената.

Дел од малите пекари ја зголемиле и цената на переци кои сега чинат 40 денари, а има нови цени и на кифли и ѓеврек. Засега останува иста само цената на питите и бурекот. Тие се продаваат за цена  од 80 до 100 денари за четвртина.

Пред еден месец претседателот на Агрокомората при ССК, Горан Георгиевски рече дека цената на лебот засега ќе биде стабилна, но по направените анализи на берзанските цени на пченицата ќе видат дали ќе има поскапување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот