16.8 C
Скопје

Поранешниот италијански премиер ја шокираше јавноста: Со коронавирус се заразени 12 милиони Италијанци (ВИДЕО)

Некогашниот претседател на Демократската партија, една од најголемите италијански партии, наведе дека треба да се разгледува постепеното укинување на карантинот и отворање на земјата, пренесуваат италијанските медиуми.

Со коронавирусот во Италија се заразени 12 милиони луѓе, изјави поранешниот италијански премиер Матео Ренци, кој се заложи за повторно „отворање на државата“.

Ренџи, кој беше на чело на италијанската влада од февраури 2014 година до декември 2016 година, тоа го кажа во вклучувањето во живо на Фејсбук профилот. Тој се повика на проценката на епидемиолозите дека меѓу 10 и 20 отсто од жителите на Италија се заразени, ама не развиле симптоми.

-Тоа значи дека се заразени меѓу шесто до 12 милиони Италијанци. Тие луѓе развиле антитела и можат поинаку да живеат. Значи, треба да се сфати колку луѓе навистина се заразени – рече Ренци и повика на масовно тестирање за да се утврди кој го прележал вирусот.

Publiée par Matteo Renzi sur Dimanche 29 mars 2020

Некогашниот претседател на Демократската партија, една од најголемите италијански партии, наведе дека треба да се разгледува постепеното укинување на карантинот и отворање на земјата, пренесуваат италијанските медиуми.

Buongiorno! Le mie considerazioni di ieri hanno aperto una discussione molto seria e accesa, specie tra chi ha fatto la…

Publiée par Matteo Renzi sur Dimanche 29 mars 2020

Како што објасни „се ближиме кон окупациски масакр и не можеме да чекаме вакцина затворени дома“

Додаде дека би требало да се спречи „убиството на секторот услуги, туризам и производство“.

– Потребни ни се конкретни предлози. Ако не работите, не донесувате пари дома. Можеби нема да умрете од Ковид – 19, но од глад да. Не можеме да се затвориме дома две години, не можеме да издржиме тоа економски, наведе меѓу другото поранешниот италијански премиер.

 

Поврзани вести

Неколку улици во Радишани денеска без вода

Слободен печат

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 169 возила

Слободен печат

Заев: Еден за сите, сите за еден – затоа што заедно сме посилни

Слободен печат

СДСМ: Повисока дневница и слободен ден за тие кои ќе работат во недела

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: До вакцина може да се дојде само со врски

Слободен печат

Укинување на полицискиот час од среда предлага Комисијата за заразни болести

МИА Агенција

Остави Коментар