Почина Биби Андерсон: Беше една од најдрагите актерки на Бергман

Шведската глумица Биби Андерсон, една од најомилените глумици на Ингмар Бергман, почина на 83 годишна возраст, објави нејзината ќерка Џени Гред Далстарнд.

Андерсон глумеше во бројни класици на шведскиот филмски великан, меѓу кои во „Седмиот печат“ од 1957 година, „Диви јагоди“ од истата година, како и „Персона“ од 1966 година.

Како петнаесетгодишна започна да работи со Бергман кога ги снимаа рекламните спорови за сапуните „брис“.

Биби Андерсон е добитник и на бројни награди, меѓу кои и „Сребрена мечка“ за најдобра актерка на Берлинскиот филмски фестивал во 1963 година.

Глумеше се до 2009 година кога мозочен удар парализираше дел од нејзиното тело.

Медиумите и самиот Бергман често зборуваа за актерите од неговите филмови како за „негови актери”, додека Биби Андерсон кажа дека „таа си припаѓа единствено себеси“.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 31 мај, недела - Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Прочитај повеќе

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат