Почина Биби Андерсон: Беше една од најдрагите актерки на Бергман - Слободен печат
МагазинФилм и ТВ

Почина Биби Андерсон: Беше една од најдрагите актерки на Бергман

Беше добитник и на бројни награди, меѓу кои и „Сребрена мечка“.

Шведската глумица Биби Андерсон, една од најомилените глумици на Ингмар Бергман, почина на 83 годишна возраст, објави нејзината ќерка Џени Гред Далстарнд.

Андерсон глумеше во бројни класици на шведскиот филмски великан, меѓу кои во „Седмиот печат“ од 1957 година, „Диви јагоди“ од истата година, како и „Персона“ од 1966 година.

Како петнаесетгодишна започна да работи со Бергман кога ги снимаа рекламните спорови за сапуните „брис“.

Биби Андерсон е добитник и на бројни награди, меѓу кои и „Сребрена мечка“ за најдобра актерка на Берлинскиот филмски фестивал во 1963 година.

Глумеше се до 2009 година кога мозочен удар парализираше дел од нејзиното тело.

Медиумите и самиот Бергман често зборуваа за актерите од неговите филмови како за „негови актери”, додека Биби Андерсон кажа дека „таа си припаѓа единствено себеси“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close