По ЕУРО 2019, нашите одбојкари ќе играат во „Златната Европска лига“!

Откако ја почувствуваа сласта од настап на европските првенства, македонските одбојкарски репрезентативци наредната година првпат ќе играат и во „Златната Европска лига“.

Трипати беа финалисти, но немаа среќа да се израдуваат на пехар, па црвено-жолтите ја кренаа летвичката и во 2020-тата ќе дебитираат во највисокиот натпреварувачки ранг, односно во „Златната Европска лига“.

Тоа е награда за одличните резултати на премиерното ЕП за нас, на коешто во септември нашите одбојкари ја совладаа Белорусија и коорганизаторот, европската сребрена селекција Словенија.

Со оглед дека е 21-ви на ранг-листата на ЦЕВ, македонскиот национален состав во мај и во јуни ќе одигра најмалку шест натпревари со исклучително квалитетни противници.

Во престижната конкуренција највисокорангирана е Белгија како шеста одбојкарска сила на континетот, а зад неа, но во првите десет е и Холандија. Покрај нив, ќе учествуваат и Чешка, Турција, Украина, Словачка, Шпанија, Естонија и Португалија, како и послабо рангираните од нас Белорусија и Романија.

Прочитајте и...  Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити
фото: cev.eu

12-те репрезентации ќе бидат поделени во три групи со по четири,секој ќе одигра со секого дома и на гости, првото коло е планирано за викендот на 23-ти или на 24-ти мај, а последното, шесто, на 13-ти или на 14-ти јуни. Завршниот турнир ќе биде закажан на 20-ти и на 21-ви јуни.

Покрај трите сребрени медали досега, македонската репрезентација беше бронзена во Европската лига во 2014-та, а лани го освои четвртото место. Овој пат, во друштво на најдобрите, генерацијата на Никола Ѓорѓиев ќе се обиде да остане на квалитативно ниво како во Љубљана, каде што за нијанса не успеа да обезбеди пласман во осминафиналето на европскиот шампионат.

Квалификациите за наредниот ќе почнат во август, така што настапот во „Златната Европска лига“ ќе им овозможи на нашите одбојкари да бидат на највисоко натпреварувачко ниво во обидот да остварат постојаност во учествата на континенталните првенства.

Прочитајте и...  Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Прочитај повеќе

Баерн и против Севиља докажа дека е најдобар во Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓока: Горд сум на играчите, на моменти бевме и подобри од Тотенхем!

Слободен печат

Лига куп: Ливерпул броеше до седум, Сити го слави Фоден! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо: Го почувствуваме стравот од Шкендија, замените ја направија разликата!

Слободен печат

ЛЕ: Евроголот на Нафиу ja „разбуди“ Шкендија, но Тотенхем ќе игра во плеј-офот (ФОТО+ВИДЕО)

Фидан Коминовски

Ламела за предност на Тотенхем во Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ: Лазаров и Нант го покорија Кил, Манасков рутински со Загреб!

Слободен печат

„Ролан Гарос“: Ѓоковиќ до финалето ги избегна Тим и Надал!

Слободен печат

Кејн на клупа, стартните 11 на Шкендија и Тотенхем (ФОТО)

Слободен печат

Девојка која навива за Рома се разбуди од кома после пораката на Тоти!

Слободен печат

Ибрахимовиќ: Ковид имаше храброст да ме предизвика, тоа е лоша идеја!

Слободен печат

Традицијата вели дека Шкендија ќе игра во плеј-офот на ЛЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат