Пет нови модели ќе го спасуваат Jaguar Land Rover

Jaguar Land Rover започнува со програма за спасување, која предвидува лансирање на пет нови модели и сериозни инвестиции во надградба на производството – мерки што треба да ја направат британската компанија долгорочно профитабилна.

Од овие пет, три се сосема нови – нов модел во семејството на Defender, луксузниот SUV, Jaguar J-Pace и новиот кросовер на Range Rover. Кон нив ќе биде додаден електричен седан, кој следната година ќе го замени Jaguar XJ, а новата верзија во семејството на модели Range Rover се очекува во 2022 година, пренесува „Аutocar“.

Сите нови модели ќе бидат изградени на најновата платформа JRL – MLA, која ќе овозможи plug-in верзии и со целосен електричен погон.

Прочитајте и...  Автобиографско дело на Андре Леон Тели - Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Според документите на компанијата, во блиска иднина ќе бидеме сведоци на појава на целосно електричен модел на Range Rover, како и електричен Discovery, што треба да се случи пред 2025 година. Сепак, засега нема планови за електричен Defender.

Исто така до 2025 година, сите главни модели на Land Rover достапни со мотори со внатрешно согорување од Range Rover, Discovery и Defender ќе бидат достапни и во хибридни варијанти – како што е мек хибрид или plug-in верзија.

Првиот целосен нов модел на JLR, Defender, ќе биде објавен подоцна оваа година и ќе се произведува во Словачка. Истражување на пазарот од компанијата предвидува дека моделното семејство, во кое се вклучени три автомобили, има сериозен потенцијал за добри перформанси на важниот пазар за луксузни семејни теренски автомобили, кои би биле насочени кон Британците.

Прочитајте и...  Извисила - Поп дивата договорила состанок со принцот Вилијам, но тој не се појавил

Прочитај повеќе

Виц на денот – Тепање

Слободен печат

Во ваков поглед уживаат нејзините соседи: Нивес Целзиус ја мете терасата во бикини (ФОТО)

Слободен печат

Повозрасните жени секогаш „бркаат“ млади мажи: Дознајте зошто е тоа така!

Васко Спасоски

СОСЕДИ ОД ПЕКОЛОТ: Комшиите тврдат дека животот им се претворил во вистински хаос откако Меган и Хари се доселиле до нив

Слободен печат

Во бременоста дојде до дури 110 килограми: Џесика Симпсон успеа да ја врати линијата, а нејзиниот тренер открива како! (ФОТО)

Слободен печат

5 хороскопски знаци кои се подготвени да простат неверство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најбизарните ријалити шоуа: Живеат голи, жените се пораѓаат во дивина, а 15 мажи се натпреваруваат кој ќе ѝ направи дете на една жена

Слободен печат

Малку поинакво дуо: Додека газдата свири гитара, хаската е пратечки вокал (ВИДЕО)

Слободен печат

Животната приказна на „проколнатиот“ поет кој и 130 години по смртта добива писма од обожавателите

Слободен печат

Здрава диета: Магнезиум за слабеење и да ги зајакнете коските!

Васко Спасоски

Новиот бран македонски рапери „гази“, ова е Јасмин од Доуп Куќата, запомнете го добро неговото име ако до сега не сте го чуле!

Ј.К.Д

Што се случува штом се откажете од цигарите, придобивките се неверојатни од ден на ден и на долгорочен период

Слободен печат