14 C
Скопје

Tag : гама

Вести Македонија

Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за ГА-МА

Слободен печат
По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот...
Вести Економија Слајдер

По долгогодишно преговарање, гасоводот преминува во стопроцентна сопственост на државата

Слободен печат
 По долгогодишно преговарање меѓу државата и компанијата „Макпетрол” и повеќе судски спорови за сопственоста на гасоводот вчера во Собранието е изгласан законот со кој гасоводот...
Вести Економија

Макпетрол АД Скопје со соопштение за јавноста во врска со 20-тата седница на Собранието на РСМ

СП.
Во врска со 20-тата седница на Собранието на Република Северна Македонија и точката 9 од дневниот ред, МАКПЕТРОЛ АД Скопје ја известува јавноста во земјава...
Вести Економија

Владата ќе му плати 32 милиони евра на „Макпетрол“ за акциите во „ГА-МА“

Слободен печат
По 32 милиони евра поседуваат „Макпетрол“ и Владата во АД „ГА-МА“, кое управува со системот за пренос на природен гас. Со Предлог-законот за решавање на...
Вести Економија

Со ребалансот на Буџетот се проектирани 1,9 милијарди евра за „ГАМА”

Слободен печат
Со ребалансот на Буџетот се проектирани околу 1,9 милијарда евра за „ГАМА”. Постапката на договарање со „Макпетрол” се уште трае, а решението се очекува до...
Автомагазин Магазин

Пет нови модели ќе го спасуваат Jaguar Land Rover

Слободен печат
Jaguar Land Rover започнува со програма за спасување, која предвидува лансирање на пет нови модели и сериозни инвестиции во надградба на производството – мерки што...