-2 C
Скопје

Tag : ровер

Магазин Технологија

Следете ВО ЖИВО: НАСА ќе лансира ровер на Марс (ВИДЕО)

Слободен печат.
НАСА во понеделникот даде зелено светло за лансирање на роверот на шест тркала од новата генерација „Упорност” (Perseverance) кон Марс, каде што роверот ќе бара...
Вести Свет

НАСА ќе лансира ровер на Марс

Слободен печат
НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност” (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. Лансирањето ќе биде од...
Вести Економија

Најголемиот британски производител на автомобили отпушта работници

Слободен печат
Најголемиот автомобилски производител во Велика Британија „Jaguar Land Rover“ ќе мора да отпушти 1.100 работници за да може да ги преживее последиците предизвикано од пандемијата...
Вести Свет

Роверот на НАСА на Марс направи панорамска фотографија со највисока резолуција досега (ВИДЕО)

Слободен печат
Роверот на НАСА наречен „Curiosity“ успеа да направи панорамски фотографии од планетата Марс со досега највисока резолуција, пренесуваат светските медиуми. Панорамата е составена од повеќе...
Автомагазин Магазин

Пет нови модели ќе го спасуваат Jaguar Land Rover

Слободен печат
Jaguar Land Rover започнува со програма за спасување, која предвидува лансирање на пет нови модели и сериозни инвестиции во надградба на производството – мерки што...