Кинески ровер успешно слета на Марс

фото Миа

Кинеско вселенско летало успешно слета на површината на Марс, со што Кина стана втора земја по САД што го стори тоа.

Тајнвен-1 спушти ровер на ледениот дел од Марс познат како Утопија Планитија и стана првото кинеско летало на Црвената планета, јави државната новинска агенција Синхуа

По овој повод, кинескиот претседател Си Џинпинг им честиташе на сите вклучени во оваа историска мисија. На роверот Џуронг, именуван по стар бог на огнот, му требаа повеќе од 17 минути да ги расклопи своите соларни панели и антена и да испрати сигнали до контролата на земјата повеќе од 320 милиони километри, а неговата задача е да ги проучи почвата и атмосферата на планетата.

Кина стана третата земја, по Советскиот сојуз и САД, што спушти ровер на Марс

Видео на денот