-2 C
Скопје

Tag : марс

Магазин Магазин слајдер Технологија

Илон Маск, најбогатиот човек на светот, го продава целиот имот за да направи град на Марс

Слободен печат
Илон Маск, моментно најбогатиот човек во светот продава сѐ што има за да собере доволно пари за финансирање на колонии на Марс. Откако го претекна...
Вести Свет Слајдер

НАСА со важно откритие за вселенските истражувања: Водата на Месечината е благослов за лунарна база и лет до Марс

Митко Билјаноски
На Месечината, секако, нема океани ни мориња, но анализи на телескопски снимки потврдија дека вода во молекуларна форма има и на осончената површина, а не...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Илон Маск: Се надевам дека ќе направивме град на Марс пред да избие Трета светска војна!

Слободен Печат
Илон Маск откри нови планови за создавање град на Марс, кој ќе може да биде целосно самоодржлив и чиј опстанок нема да зависи од Земјата....
Магазин Магазин слајдер Технологија

Погледнете во небото! Следен пат Марс ќе биде толку блиску до Земјата дури во 2035 година

Слободен Печат
Марс, нашиот втор најблизок космички сосед, е во нашата колективна имагинација со децении. Помеѓу фантазиите за посетите на Марс и ветувањата за вода под неговата...
Магазин Магазин слајдер Хороскоп

Оваа сезона на Вага ќе биде поинаква: Еве што точно му носи на вашиот хороскопски знак

Слободен Печат
Вагата секогаш носи свесност за важноста на задоволствата, убавината и удобноста. Оваа сезона, Вагите ќе имаат многу посериозен тон. Сето тоа е благодарение на моменталниот...
Магазин Технологија

Следете ВО ЖИВО: НАСА ќе лансира ровер на Марс (ВИДЕО)

Слободен печат.
НАСА во понеделникот даде зелено светло за лансирање на роверот на шест тркала од новата генерација „Упорност” (Perseverance) кон Марс, каде што роверот ќе бара...
Вести Свет

НАСА ќе лансира ровер на Марс

Слободен печат
НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност” (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот. Лансирањето ќе биде од...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Зелено светло за лансирање на роверот Perseverance во четврток: Следете го лансирањето во живо

Слободен печат
Наса во понеделникот даде зелено светло за лансирање на роверот на шест тркала Perseverance кон Марс, каде што роверот ќе бара траги од микроби, кои...
Вести Свет

Директорот на НАСА го поздрави успешниот старт на кинеската ракета кон Марс

Слободен печат
Директорот на националната администрација за аеронаутички и вселенски истражувања, Џејмс Брејденстајн, ја поздрави Кина со успешното лансирање на ракетата -носител CZ-5 (Чанчжен-5) со првата кинеска...
Вести Свет Слајдер

Кина лансираше вселенско летало на Марс

Слободен печат
Кина лансираше бесспилотно вселенско летало кон Марс од космодромот Ванчан, на јужниот кинески остров Хајнан. Вселенското летало „Тјанван-1″ ќе помине најмалку 55 милиони километри за...