13 C
Скопје

Tag : марс

Вести Магазин Свет Слајдер

Илон Маск се прогласи за „император на Марс“

Слободен печат
Откако претходно во описот на биографијата на Твитер изјави дека е „техно крал на Тесла“, сега Илон Маск се прогласи за „император на Марс“. Се...
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

За прв пат во историјата: Малиот хелихоптер „Ingenuity“ на НАСА ќе полета од Марс

Слободен Печат
Малиот хеликоптер наречен „Ingenuity“, кој пристигна на Марс склопен во роверот „Perseverance“, треба да полета на 11 април, соопшти НАСА. „#МарсХеликоптерот се подготвува да направи...
Вести Свет Слајдер

ФОТО: Роверот на НАСА ги испрати првите фотографии во боја од Марс

Слободен печат
Роверот „Перзеверанс“, кој синоќа слета на Марс, ја испрати првата фотографија во боја. Потсетуваме, вчера, роверот на НАСА, „Перзеверанс“ слета на Марс откако патуваше седум...
Вести Свет Слајдер

Роверот „Перзерверанс“ се спушти на Марс за да бара траги од живот

Митко Билјаноски
Марсоодот „Перзерверанс“, најсофистицираниот ровер на НАСА воопшто, синоќа безбедно се спушти на Марс и ја испрати првата фотографија од Црвената Планета на која ќе трага...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Пристигнаа првите фотографии од Марс испратени од роверот на НАСА

Слободен Печат
Роверот „Perseverance“ на НАСА по седум месеци и поминати неверојатни 468 милиони километри,  вчера во 21.56 часот слета на Марс. НАСА направи официјален профил на...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Роверот „Истрајност“ на НАСА по седум месеци патување слета на Марс

Слободен печат
Роверот на американската вселенска  агенција НАСА „Perservence” (Истрајност), по седум месеци патување низ вселената, вечерва во 21,56 часот по средноевропско време слета на Марс, сместувајќи...
Вести Свет Слајдер

Првата сонда на Обединетите Арапски Емирати стаса на Марс

Слободен печат
Првата сонда на Обединетите Арапски Емирати стигна до Марс и успешно влезе во нејзината орбита по седуммесечно патување, што овозможува да испраќа податоци за атмосферата...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Први фотографии од Марс од кинеската сонда, која на 10 февруари треба да слета на „црвената планета“

Слободен печат
Кинеската вселенска сонда Tianwen-1, која се движи кон Марс, ја испрати првата снимка од црвената планета, објави Кинеската национална вселенска агенција. Сондата е лансирана во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Како Илон Маск го заработил првиот милион: Сега е вториот најбогат човек во светот, а на почетокот немал пари за кирија!

Слободен печат
Кога почнал како млад претприемач, со помалку од 25 години, Илон Маск со братот Кимбал и пријателот Грег Кури ја основал „Zip2“ (1995), компанија на...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Илон Маск, најбогатиот човек на светот, го продава целиот имот за да направи град на Марс

Слободен печат
Илон Маск, моментно најбогатиот човек во светот продава сѐ што има за да собере доволно пари за финансирање на колонии на Марс. Откако го претекна...