Овој мал уред троши струја исто колку и вашиот фрижидер!

Рутерот за спојување на интернетот, е уред кој троши струја исто колку и вашиот фрижидер, доколку го оставите вклучен цел ден. Веројатно не сте ни свесни дека тоа е еден од уредите во вашето домаќинство кои трошат најмногу струја.

Затоа, нареден пат кога ќе купувате рутер, проверете дали има можност за најмало трошење енергија кога е вклучен и во мирување. Германската сојузна агенција за заштита на околината (UBA), вели дека тоа е исклучително важно.

Доколку користите рутер кој не може да се исклучи бидејќи на него се наоѓа прикачена и телефонската линија, барем набавете го оној кој има опција да се исклучи интернетот кога не е во употреба.

Прочитајте и...  Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Прочитај повеќе

Руколата го намалува ризикот од појава на посериозни заболувања

Слободен печат

Дали би платиле 1,5 милиони долари за маска за лице? Бело злато од 18 карати и 3.600 бели и црни дијаманти!

Слободен печат

Арнолд Шварценегер стана дедо!

Слободен печат

Разговор со Биљана Кајевиќ: Сакам да ги ловам душите низ браздите на лицето

Јасмина Кантарџиева Димков

Николина Пишек тврди дека ѝ украле пари и накит во вредност од 275.000 евра, еве што сè ѝ недостасува

Слободен печат

Дали е крај на монополот на Гугл? Од есен добиваме поголема слобода на пребарување на интернет

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат

Хороскоп за 10 август: Денеска некој ќе сака да ве омаловажи за да се издигне себеси

Слободен печат

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат