Tag : уред

Вести Свет

Ирански генерал открил уред кој може да идентификува заразени од коронавирус

МИА Агенција
Командантот на иранската Револуционерна гарда, генерал Хосеин Салами открил рачен уред за кој вели дека може да ги идентификува луѓето заразени со новиот коронавирус на...
Магазин Технологија

Овој мал уред троши струја исто колку и вашиот фрижидер!

Слободен Печат
Рутерот за спојување на интернетот, е уред кој троши струја исто колку и вашиот фрижидер, доколку го оставите вклучен цел ден. Веројатно не сте ни...
Магазин Технологија

Досега на пазарот нема ваков смартфон! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во светот има неколку компании за кои со гаранција можеме да кажеме дека ги имаат најдобрите смартфони, сепак добија силна конкуренција од еден кинески производител....
Магазин Технологија

Huawei P30 Pro е „Смартфон на годината” според EISA

Слободен печат
Huawei P30 Pro доби уште едно меѓународно признание – Наградата за најдобар паметен телефон на годинашните награди EISA. Huawei ја освои наградата во оваа категорија...
Магазин Технологија

Моќен уред со напредни карактеристики: Samsung го претстави Galaxy Note10 (ВИДЕО)

Слободен печат
Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung го претстави својот најнов премиум паметен телефон Galaxy Note10. Извршниот директор на Samsung Ди Џеј Кох ги поздрави присутните на настанот...
Магазин Технологија

На топлово време се што ви треба е новиот уред на Sony (ВИДЕО)

Слободен печат
Јапонската компанија Sony наскоро во продажба ќе пушти „bluetooth“ уред наречен Reon Pocket, кој претставува џебен „клима уред“ чија намена е во текот на топлото време...
Магазин Технологија

Со „Флајборд“ го прелета Ламанш (ВИДЕО)

Слободен печат
Француски иноватор е првиот човек кој го прелета каналот Ламанш со „Флајборд“. Четириесетгодишниот Френки Запата утрово полета во 8:15 часот од Санжат, во близина на...
Магазин Технологија

HUAWEI Mate 20 X (5G) е првиот мобилен телефон во светот кој доби 5G сертификат 

Слободен печат
Huawei го пушти на пазарот HUAWEI Mate 20 X (5G) – прв во светот 5G смартфон со двоен режим. Уредот е сертифициран од Глобалниот сертификациски форум...
Магазин Технологија

Никогаш видено решение: Samsung Galaxy S11 ќе има целосно иновативен лизгачки екран (ФОТО)

Слободен печат
Samsung на годишно ниво поднесува барања за голем број патенти, кои мораат или не мораат да се најдат во идните уреди или технологии на оваа...
Магазин Технологија

Музичко лето со Huawei P30 и водоотпорниот Soundstone Speaker

Слободен печат
Од почетокот на јуни, Huawei започна со промоција на Huawei P30 во нашата земја. Со купување на телефонот, во било која од неговите три атрактивни...