Оваа жена за малку ќе била мртва: Да задоцнев еден ден сега немаше да бидам жива

Грета Зарете од Северна Каролина лежела четири дена на интензивна нега поради инфекција која ја добила од тампон во текот на меструалниот циклус.

Грета имала менструален циклус, но и симптоми како оние од грип. Неколку денови потоа притисокот алармантно и се намалил, а симптомите на грипот кулминирале.

Докторите не ја знаеле причината за состојбата на организмот, а дури ниту CT скенерот не можел да ја открие.

По бројните испитувања, гинекологот преку земениот вагинален брис дознал дека станува збор за синдром на токсичен шок, сериозна состојба на организмот која е предизвикана од бактериска инфекција.

Организмот на Грета бил во токсичен шок, состојба на сепса во која сопственото тело ги напаѓа органите.

Прочитајте и...  Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Докторите откриле дека потенцијално опасните бактерии се собирале во крвта на нејзиниот тампон. Потоа влегле во крвотокот низ микроскопските исекотини на ѕидовите од вагината.

Среќа во несреќа било тоа што Грета навреме се јавила на доктор каде што реагирале во вистински момент. Докторите изјавиле дека доколку таа задоцнела еден ден последиците би можеле да бидат фатални.

Токсичниот шок кој ј погодува една од 100.000 жени се случува кога безопасните бактерии – стафилококи или стрептококи, кои инаку живеат на кожата, ќе стигнат до нашиот крвоток и ќе почнат да предизвикуваат токсини. Симптоми за шок се: висока температура, низок притисок, повраќање, конфузија, големи црвени флеки по кожата.

Жените кои користат тампони создаваат погодно тло во вагината за брзо развивање на бактерии поради наталожувањето на крв на едно место.

Прочитајте и...  Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

На амбалажата на тампоните стои предупредување од смртоносна инфекција доколку тампонот го носите повеќе од осум часа во вагината.

Прочитај повеќе

Разговор со Кристина Димитријевска: Љубомората е болест против која нема лек

Јасмина Кантарџиева Димков

Хороскоп за 20 февруари – Прочитајте што ве очекува овој четврток!

Слободен печат

Виц на денот: Операција

Слободен печат

Поранешната девојка на Ал Пачино: Тој е голем скржавец, ми купуваше само цвеќе

Слободен печат

Лизо на доделувањето на наградите се појави во „омот од чоколадо“, а сите ги коментираа нејзините нокти (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобрата песна за изминатата година: Дали ви се допаѓа? (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

16 − шест =

Прочитај повеќе

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Слободен печат

ХОЛОГРАМ на Витни Хјустон тргнува на турнеја, семејството вели дека „таа би го сакала тоа“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Кралицата со нова шлаканица за Хари и Меган – Еве што им забрани!

Слободен печат

На денешен ден е роден Бајага, а светот се збогуваше од единствениот Бон Скот: Настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат