Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето - Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Не изостанува и Македонија, чии градови неретко се наоѓаат на топ 10 листите на најзагадени градови во светот.

Околу 3.300 граѓани на Босна и Херцеговина годишно умираат како последица на аерозагадувањето во градовните низ таа држава. Светската банка во Сараево, пак, предупреди дека државата губи повеќе од милијарда долари годишно поради овој акутен проблем.

Жителите на голем дел од градовите во БиХ веќе со недели се гушат во загадениот воздух кој содржи голема количина штетни честички. Затоа СБ вели дека оваа состојба е неодржлива и побара властите веднаш да преземат мерки за да се реши проблемот со аерозагадувањето.

Покрај големиот број на термоелектрани, кои работат на јаглен, поради сиромаштијата голем дел од граѓаните се понудни да се греат на пластика и гуми, што дополнително го загадува воздухот.

Според статистиките, проблемот со аерозагадувањето е најголем во Сараево и Бања Лука, каде што починале 16 отсто од вкупниот број.

Прочитајте и...  Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Освен БиХ, речиси сите останати држави на Балканот се соочуваат со овој проблем. Не изостанува и Македонија, чии градови неретко се наоѓаат на топ 10 листите на најзагадени градови во светот. Според Светска банка, во Македонија годишно умираат 1.700, додека на Косово 760 луѓе.

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

четири × три =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат