8 C
Скопје

Tag : Светска банка

Вести Економија

Состанок со Бјерде од Светската банка: Сите податоци упатуваат дека банкарскиот систем е стабилен

Слободен печат
Претпазливото управување со ризиците и соодветната регулативна рамка, усогласена со најдобрите меѓународни стандарди, му овозможија на банкарскиот сектор да ја дочека корона-кризата со силна капитална...
Вести Свет

ММФ: Растот на кинеската економија годинава ќе биде 8,4 проценти

Слободен печат
Нова проценка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е дека кинеската економија годинава ќе порасне за 8,4 проценти. Оваа бројка е за 0,3 процентни поени над...
Вести Свет Слајдер

Светска банка: По пандемијата, доаѓа нова закана за 150 милиони луѓе

Слободен печат
Светската банка предвидува дека оваа година бројот на екстремно сиромашни луѓе во светот може да се зголеми за 150 милиони. Во Кенија, повеќе од две третини од...
Вести Економија

ИФЦ со поддршка на закрепнувањето и растот во производствениот сектор во Западен Балкан

Слободен печат
Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), која е членка на Групацијата на Светската Банка, започнува со спроведување на дигитална платформа која ќе ја зголеми поврзаноста помеѓу фирмите...
Вести Економија

Бесими: Интензивно работиме на воведување на Интегрираниот информациски систем за управување со јавните финансии

Слободен печат
 „Министерството за финансии интензивно работи на подготовка на проектот за воведување Интегриран информациски систем за управување со јавните финансии (IFMIS), и истиот  очекуваме да биде...
Вести Регион

БиХ и Светска банка потпишаа договор за заем од 56 милиони евра

Слободен печат
Заменик-претседателот на Советот на министри на БиХ и министер за финансии и финансии Вјекослав Беванда со шефот на канцеларијата на Светска банка во БиХ Емануел...
Вести Македонија

МОН: Предложените реформи се во целосна согласност со препораките на Светска банка

Слободен печат
Предложените реформи во основното образование се во целосна согласност со препораките на Светска банка, објавени во последната белешка која се однесува на основното образование во...
Вести Економија

Претставници на Владата и на Светска Банка дискутираа за примената на Стратегијата за развој на човечкиот капитал

Слободен печат
Министрите за финансии, за труд и социјална политика и за образование и наука, Фатмир Бесими, Јагода Шахпаска и Мила Царовска, како и претставници од канцеларијата...
Вести Економија Слајдер

Прогноза на Светска банка за Македонија: Раст на БДП од 3,6 отсто во 2021 година и 3,5 во 2022 година

Слободен печат
Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија од 3,6 отсто во 2021 година и 3,5 отсто за 2022 година. За земјите од...
Свет

Светска банка ја намали глобалната прогноза за 2021 година

Слободен печат
Светска банка ги намали своите перспективи за глобалната економија и предупреди дека ситуацијата може да се влоши ако инфекциите со Ковид-19 се зголемат или се...