8 C
Скопје

Tag : аерозагадување

Вести Македонија

Со 75.000 денари од општинската каса: Поставени пет мерни станици за аерозагадување во Свети Николе

Слободен печат
Во Свети Николе се инсталирани пет мерни станици за квалитет на воздухот за ПМ-10 и ПМ 2,5 честици и тоа на зградите на Дом на...
Вести Македонија Слајдер

Кочанци на протест побараа да се затвори загадувачот „Пејпар мил”

Слободен печат
Нов граѓански протест се одржа денеска пред кругот на фабриката за хартија „Пејпар мил” во Кочани, како револт против загадувањето на воздухот од фабричкиот оџак....
Вести Свет

Извештај на ЕЕА: Воздухот во Европа е значително подобрен, но, сепак, предизвикува многу смртни случаи

Слободен печат
Подобрениот квалитет на воздухот во последната деценија, доведе до значително намалување на предвремените смртни случаи во Европа, но последните официјални податоци на Европската агенција за...
Вести Македонија

Грејната сезона уште не е започната, а воздухот во Карпош е токсичен, обвинува опозицијата

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ денеска во општина Карпош и општина Гази Баба одржа протести под мотото „Загадувањето убива кога власта е неспособна-Стоп за депониите”. -Аерозагадувањето и грижата за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анализа на домашни автори и странски научници: Нè чека поблага зима со зачестени магли што е во прилог на ковид-19

Слободен печат
Научници од Германија и од Кипар во својата неодамна објавена студија, упатуваат на фактот дека околу 15 проценти од смртните случаи од ковид-19 може да...
Вести Македонија

ВИДЕО| Пендаровски: Неспорна е релацијата меѓу аерозагадувањето и пандемијата

Слободен печат
Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешната седница на Советот за безбедност најави дека до крајот на годинава ќе се организира дебата за аерозагадувањето, во...
Вести Свет

Студија: Аерозагадувањето може да ја зголеми смртноста од ковид-19 за 15 отсто

Слободен печат
Долготрајната изложеност на загадување на воздухот може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од ковид-19 во светот во просек за околу 15 проценти,...
Вести Македонија

Граѓански протест во Кочани против аерозагадувањето од фабриката „Пејпар мил”

Миа
Трет граѓански протест под мотото „За чисто Кочани од Македонија” се одржа денеска пред влезот на фабриката за хартија „Пејпар мил” во Кочани, со единствено...
Ви Препорачуваме Колумни Македонија

НЕ УБИВА САМО КОРОНАТА

Љубиша Николовски
Седам и гледам низ прозорецот како паѓа снег. И тој не изневери. Паѓа кога сака, а не кога го очекуваш. Просто ќе си речеш зимска...
Вести Скопје

Fridays For Future Skopje за утре најавува протест против аерозагадувањето

Слободен печат
Во 15 часот утре пред Собранието коалицијата Зелен Фронт ќе одржи протест против аерозагадувањето. Ќе побараат, како што велат, крај на фарсата која парламентарните партии...